Sosyal adalet liderliği ile okul başarısı arasındaki ilişkide okul akademik iyimserliğinin aracılık etkisi
The mediating effect of school academic optimism on the relationship between social justice leadership and school achievement
  1. Tez No: 773420
  2. Yazar: HATİCE DİLEK DURAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖNDER, DOÇ. DR. ŞEYMA UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal adalet liderliği ile okul akademik iyimserliği ve okul başarısı arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide okul akademik iyimserliğinin aracılık etkisini incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırma, Isparta Merkez ilçesinde 2020-2021 eğitim öğretim yılında 41 ortaokulda görev yapmakta olan 409 ortaokul öğretmeni üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Sosyal Adalet Liderliği Ölçeği-Öğretmen Formu ve Okul Akademik İyimserlik Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Okul başarısı için 2020 Lise Giriş Sınavı puanları kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı ve LISREL 8.7 programından yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistikler, korelasyon analizi ve Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılmıştır. Araştırıma sonuçlarına göre öğretmenlerin okul akademik iyimserliği düzeyleri ve okul müdürlerinin sosyal adalet liderliği düzeylerinin yüksek seviyede olduğu görülmüştür. Ayrıca sosyal adalet liderliği ile okul başarısı ve okul akademik iyimserliği arasında ve okul akademik iyimserliği ile okul başarısı arasında pozitif yönde ve anlamlı ilişkiler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bir başka sonucu olarak okul akademik iyimserliğinin sosyal adalet liderliği ile okul başarısı arasında aracılık etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between social justice leadership, school academic optimism and school achievement ant the mediating effect of school academic optimism on the relationship between social justice leadership and school achievement. The study was designed as a correlational research. The participants of the research consist of 409 secondary school teachers working in 41 secondary schools in 2020-2021 academic year in the central district of Isparta. Data of the study was obtained with Social Justice Leadership Scale-Teacher Form and School Academic Optimism Scale. The schools' 2020 High School Entrance Exam scores were used for school success. SPSS 22 package program and LISREL 8.7 program were used in the analysis of the data. Descriptive statistics, correlation analysis and Structural Equation Modeling were used to analyze the data. According to the results of the research, teachers' school academic optimism levels and school principals' social justice leadership levels are high. In addition, it was concluded that there are positive and significant relationships between social justice leadership and school success and school academic optimism, and between school academic optimism and school success. As another result of the research, it was determined that school academic optimism has a mediating role between social justice leadership and school success.