Biogas production by anaerobic co-fermentation of organic wastes
Organik atıklardan anaerobik Ko-fermentasyon yolu ile biyogaz üretimi
  1. Tez No: 77343
  2. Yazar: NİHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT ÖZDAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Anaerobik solunum, bakterilerin oksijensiz ortamda organik maddeleri fermente ettikleri bir prosestir. Anaerobik solunum doğada da gerçekleşir ve proses ürünü olan çamur stabildir. Oluşan gaz esas olarak metandır. Yan ürün olan gaz, enerji oluşumu açısından tercih edilen bir çamur arıtma prosesidir. Geçen yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan ikinci enerji krizinden sonra gelişmekte olan ülkeler tekrar kullanılabilir enerji kaynaklarının araştırılması ve geliştirilmesi için, bu yöndeki araştırmalar açısından gözle görülür bir ivme içerisine girdiler. Bu durum da biyogaz tesislerinin gelişmesine ve ilerlemesine sebep oldu. Esas olarak; üretilen biyogaz ısınmada, elektrik motorların çalıştırılmasında ve su ile çalışan ısınma sistemlerinde kullanılmaktadır; fakat aydınlatma amacıyla kullanılamamaktadır. Şimdilerde biyogaz tesisleriyle ilgili araştırma ve geliştirme çabalan, bazı üniversiteler, araştırma enstitüleri ve özel şirketler tarafından desteklenmektedir. Bu çalışmada organik atıklardan biyogaz üretiminin kofermantasyon yoluyla arttırılması amaçlanmıştır. Bu amaç için alüminyumdan yapılmış bir reaktör kullanılmıştır. Deneyler üç seride yapılmış olup, biyogaz üretimini arttırmak için; su sümbülü (Eicjornia Crassipies), ön çökletim çamuru, yemek atıkları ve çimen (Cynodon-finodon dactlyon), gruplar halinde kullanılmıştır. Günlük gaz analizleri, toplam katı (TS) ve toplam organik katı (oTS) madde tayinleri; kilogram organik katı madde başıma üretilen biyogazın tayininde kullanılmıştır.Bu veriler biyogaz üretimini değerlendirmede kullanılmış ve Bölüm 5'te detaylı bir şekilde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anaerobic digestion is the process by which organic materials are fermented by bacteria in the absence of air. Anaerobic digestion does occur in nature and the benefits of the process are that the sludge is stabilised and that energy is produced in the form of gas, the main constitute of which is methane. It is preferable to regard the process as one of sludge treatment which produces energy as a by-product. Due to the second energy crisis at the end of the past decade in comparable industrial nations, the development of methods for renewable energy sources was given in a significant impulse. This led to the forced development and distribution of biogas plants. The biogas produced is mainly used for heating purposes, electricity production, for the operation of stationary engines and for water heating. The research and development work of biogas plants has so far been mainly carried out by some university or state research institutes and private consulting companies were involved in the development work. In this study, it was been intended to increase the biogas production by anaerobic co- digestion of organic wastes. For this purpose an aliminium constructed anaerobic reactor was used. The experiments were performed in three series. Water hyacinths (eichornia crassipies), primary settling sludge, waste food, and grass (Cynodon-finodon dactlyon) were used for biogas production. Daily gas analyses, total and organic solids (TS and OTS) measurements were made in order to determine the biogas production per kg OTS. These data were used for evaluating the biogas production. The detailed discussions are presented in Chapter 5.