A Multimedia information system
Çoklu ortam bilgi sistemi
- Tez No: 77342
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ÖZKARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET Teknolojik gelişmeler, bilgisayar dünyasında görsel ve işitsel bilgileri kullanıcılar için çok önemli bir hale getirdi. Geleneksel veritabanı teknolojisi, çoklu-ortam verilerini toplama, saklama, verilere erişme gibi işlemleri gerçekleştirmekte yetersiz kalır. Üstelik, olağan veri modeli, farklı tiplerdeki çoklu-ortam nesnelerinin gösterimini sağlayacak kapasiteye sahip değildir. Böylece, nesneye dayalı modelleme, ilişkisel veritabanlannın yetenekleriyle birleştirilerek çoklu-ortam veritabanlannın doğmasını sağlamıştır. Bu çalışmada, nesneye dayalı ve ilişkisel çoklu-ortam veritabanlanmn en güçlüleri arasında yer alan DB2 bize ilham kaynağı olmuştur. Bu tezin bir diğer çarpıcı noktası da tüm çoklu-ortam veri tiplerini gösterme yeteneğine sahip bir kavramsal modelin geliştirilmesine ilişkindir. Çoklu-ortam verilerinin sınıf hiyerarşisine ek olarak, seçilen veri modeli, çoklu-ortam nesneleri hakkında kullanıcının kişisel yorumlarını da yansıtabilmelidir. Böylece, etkin bir veri toplama aşamasından sonra, kullanıcı veritabamndan“gerekli bilgi”ye erişim olanağına sahip olmalıdır. Gerekli bilgi hem çoklu-ortam verilerinden otomatik olarak üretilebilen bilgiyi (doku, renk histogramı vb.) hem de veri toplama aşamasında kullanıcının çoklu-ortam nesneleri hakkında yaptığı yorum bilgisini içerir. Çoklu-ortam verilerinden otomatik olarak üretilebilen bilgiler, DB2'nun çoklu-ortam uzantıları tarafından hesaplanabilmektedir. Öte yandan, kişisel ve kullanıcıya özgü bir süreç gerektiren çoklu-ortam verilerinin bilgi içeriğinin türetilmesi işlemi, veri toplama aşamasına ve başlangıçta seçilen veri modeline büyük ölçüde bağlıdır.VI Bu çalışmada, altının çizilmesi gereken diğer bir nokta da, çoklu-ortam nesneleri üzerinde çalışacak yaklaşımın seçimine ilişkindir. Temelde, uygulama geliştirme için iki yaklaşım bulunmaktadır: konuya-dayalı uygulama geliştirme ve genel uygulama geliştirme. Birinci yaklaşımda, belirli bir konu seçilerek uygulama bu konuya göre tasarlanır. Uygulama sadece ilgi alanı konuya özgü çoklu-ortam verileri üzerinde çalışır. Ancak, ikinci yaklaşımda, kullanıcı istenilen konuya ilişkin kavramsal modeli tasarlar ve bu modeli kullanarak farklı tiplerdeki çoklu-ortam verilerini toplar. İkinci yaklaşım daha iyi ve esnek bir yöntem sağladığı için, biz bu çalışmada genel uygulama geliştirmeyi tercih ettik. Bizim tezimizde geliştirilen kavramsal model her türlü çoklu-ortam nesnesini gösterebilecek yetenektedir, çünkü seçilen model çoklu-ortam verisinin fiziksel niteliklerine değil, onun bilgi içeriğine bağlıdır. Böylece, DB2 uzantılarının hazır fonksiyonlanna dayalı olarak gerçekleştirilen fiziksel niteliklerin erişilmesine ek olarak bizim sistemimiz içeriğe dayalı erişimi de yapabilmektedir. Biz bu tezin çerçevesini resim tipindeki veriyle sınırladık ve otomatik üretilebilen resim verilerinin özellikleri için DB2 Resim Uzantısını kullandık. Programlama dili olarak, Delphi'yi şu niteliklerinden ötürü tercih ettik: nesneye-dayalı uygulama geliştirme ortamı, DB2 erişimi için doğal sürücüsü, açık veritabanı bağlantısı ve web-tabanlı uygulama geliştirme imkanı. Bu tez çoklu-ortam bilgileri, çoklu-ortam veritabanları, çoklu-ortam bilgi erişimi hakkında ayrıntılı bir açıklama, bizim geliştirdiğimiz genel uygulama geliştirme mimarisi (GAD A) ve üç boyutlu bilgi modelinin (DDQ) tanıtımı, yazılım ortamının açıklaması (Delphi ve DB2 resim uzantısı) ve kullanıcı programlama rehberini içermektedir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Many advances in technology are making audio-visual information in computer society very important for users. Traditional database technology cannot deal with population, storage, and retrieval of multimedia data. Moreover, ordinary data model is not sufficient to handle the representation of multimedia objects of varying data types. Hence, object-oriented modelling has been integrated with the capabilities of relational databases to result in multimedia databases. One of the most powerful object-oriented and relational multimedia databases, DB2, has given us inspiration in this study. Another focal point of this thesis is on the conceptual model that would be able to represent all possible multimedia data types. In addition to the class hierarchy of multimedia objects, the selected data model should be able to represent the subjective interpretation of the user about the multimedia objects. Therefore, after an efficient population process, the user could be able to retrieve the“required information”from the database. The required information include both automatically extracted information of multimedia data such as texture, color histogram etc., and interpretations that the user had made about the multimedia objects during population. The automatically extracted features of multimedia data can be computed by the multimedia extenders of DB2. On the other hand, the information content of multimedia data which is created via a subjective and user-dependent process is mostly related to the population phase and the conceptual data model selected at the beginning.iv In this study, a further focal point is about the choice of the application development approach that works with multimedia objects. Mainly, there could be two approaches in the application development: domain-dependent application development and generic application development. In the former, a domain is taken into consideration and the application details are designed accordingly. The application works only for the multimedia data that belong to the domain under consideration. However, in the latter approach, the user designs the conceptual model of the desired domain and populates the multimedia data of various kinds using that model. Since the second approach follows a better and flexible method, we have chosen generic application development in this study. The conceptual model developed in our thesis is able to represent all kinds of multimedia objects, because it does not depend on the physical features of multimedia data but on its information content. Hence, in addition to the retrieval based on the physical features that are performed by built-in functions of DB2 extenders, our system is able to do content-based retrieval, which is a real step in multimedia computing. We have limited the scope of the thesis with image type of data and used the Image Extender of DB2 for automatically extracting image features. As a programming language, we have chosen Delphi due to its object- oriented development environment and by being the native driver for DB2 access, having open database connectivity and supporting web-based application development. The thesis covers a detailed explanation of multimedia information and other topics such as multimedia databases, multimedia information retrieval, the representation of our generic application development architecture (GAD A) and the three-layer information model (IDQ), the description of software environment (Delphi and DB2 with its image extender) and the user programming guide.