Ekran ve kullanıcı arasında bir ara kesit: Ev
An intersection between screen and user: Home
- Tez No: 773524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALIM SELİN MUTDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırma, günümüz barınma mekanlarının hem biçimleniş kararları hem de günlük yaşamda kullanım pratikleri üzerinde medyanın etkisi olup olmadığını, gündelik yaşamdan beslenen evin medya ile nasıl ilişki kurduğunu, medya ile nasıl dönüştüğünü anlamayı ve tartışmayı amaçlamaktadır. Bir başka deyişle, evlerde yaşanan değişimlerin medya ile ne derece bağlantılı olduğunu sorgulamaktadır. Araştırma konusu, gündelik hayatta her zaman deneyimlenen, sıradan bir mekan olarak yer kaplayan, fakat hakkında çok fazla şey bilinmediği düşünülen ev üzerinedir. Evin ve evde gerçekleştirilen pratiklerin nasıl biçimlendirildiğini medya üzerinden okumayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada ev, sadece mimarlığın bir problemi olarak ele alınmamıştır. Günümüzde göz ardı edildiği düşünülen kullanıcısını dikkate alarak, Türkiye tarihinde yaşanan önemli toplumsal kırılma süreçlerinde ve Covid-19 salgınında evin anlamsal ve mekânsal dönüşümü birlikte okunmuştur. Yaşanan önemli toplumsal olaylar ve bunların hem gündelik yaşama hem de eve yansımalarının izi sürülmüştür. Bunun yanı sıra, evin gündelik yaşamda medya ile olan etkileşimi; Medya ve Ben(lik), Medya ve Tüketim, Medya ve Mekan olmak üzere üç alt başlık altında kategorize edilen kavramlarla ilişkisi bağlamında incelenmiştir. Araştırma bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmayı amaçlamıştır. Bunu yaparken, farklı disiplin ve kavramlardan beslenerek çok yönlü bir yaklaşım sergilemiştir. Bunun sonucunda ise; evin katmanlarına temas eden, kullanıcı ve medya odaklı niteliksel bir araştırma yaparak, konuyu tartışmaya açmak hedeflenmiştir. Bu kuramsal çerçeve içinde geliştirilen tartışma, kartopu örneklem yöntemiyle ulaşılan katılımcılar ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yaparak bir saha çalışması örneklemesiyle desteklenmiştir. Kullanıcıların kendi söylemlerinden yola çıkarak ev ve evin medya ile ilişkisi üzerine mekânsal bir anlatı kurgulanmıştır. Kurgulanan bu mekânsal anlatıda, görüşmecilerin aktarımları ile kuramsal tartışmanın benzerlikleri ve farklılıklarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study intends to understand and discuss whether or not media has an impact on both the decisions of formation and daily life implications of accommodation spaces, how media are related to homes which are nourished by daily life, and how they are transformed through media. In other words, it investigates to what extent the changes experienced at homes are related to media. The subject of this research is about homes, which we always experience in our daily lives, fill in space as ordinary places, but are considered with very little information. It aims at understanding how homes and practices within homes are formed through media. In this study, homes are not solely considered as a problem of architecture. By taking their users into consideration, which is recently believed to be neglected, it is an effort to understand the transformation of homes in terms of both notional and spatial perspectives during significant social breaking processes experienced in Turkiye and Covid-19 pandemic. We have tracked traces of significant events experienced and their impacts on both daily life and their reflections to homes. Furthermore, the interaction between homes and media in daily life has been examined categorized under three subtitles of Media and Me/Self, Media and Consumption, Media and Place within the context of their relations with conceptual framework. This study has intended to adopt a perspective of holistic approach. While trying to realize this, it has also displayed a multifaceted approach as it has been fed with a variety of disciplines and concepts. As a result of this, however, we have targeted to open up a discussion on this subject by conducting a qualitative research contacting the layers of homes, focusing on users and media. The discussion developed under this conceptual framework has been supported through a field study sampling by means of conducting semi-structured interviews in which participants are reached by snowball sampling. A spatial narrative has been set about homes and relationship between homes and media on the basis of users own statements. In this spatial narrative, the similarities and differences of theoretical discussions together with users narrations have been touched upon.