Aleksitiminin kronik hastalık öz yönetimi üzerine olası etkisi
Possible effect of alexithymia on chronic disease self-management
- Tez No: 773530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Aleksitiminin kronik hastalık öz yönetimi üzerinde olası etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel bir araştırmadır. Bir Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'nde 01.07.2022- 01.09.2022 tarihlerinde yürütülmüştür. Türkçe Toronto Aleksitimi Ölçeği (Türkçe TAÖ-20) ve Kronik Hastalık Öz Yönetim (KHÖY) Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS v.26 kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza toplam 324 katılımcı dahil edilmiştir. Bu katılımcılardan 220'si (%67.9) kadın, 104'ü (%32.1) ise erkeklerden oluşmaktadır. Kronik hastalıklar sıklığa göre sırasıyla; DM, HT, tiroid hastalıkları, kronik havayolu hastalıkları, kronik kalp hastalıkları (%58, %50, %26, %21, %19) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the possible effect of alexithymia on chronic disease self-management. Material and Method: It is a descriptive, cross-sectional study. It was carried out at a Family Health Center between 01.07.2022-01.09.2022. Turkish Toronto Alexithymia Scale and Chronic Disease Self-Management Scale were used. SPSS v.26 was used to evaluate the obtained data. Results: A total of 324 participants were included in our study. Of these participants, 220 (67.9%) were women and 104 (32.1%) were men. Chronic diseases in order of frequency were DM, HT, thyroid diseases, chronic airway diseases, chronic heart diseases (58%, 50%, 26%, 21%, 19%).