Nörotik ekskoriyasyonun psikiyatrik tanılar, aleksitimi ve öfke ifade biçimleriyle ilişkisi
  1. Tez No: 69788
  2. Yazar: CELAL ÇALIKUŞU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Mart 1997-Şubat 1998 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında yapılan bu çalışmada, dermatoloji polikliniğine başvurmuş ve nörotik ekskoriyasyon tanısı almış 31 hastada sosyodemografik özellikler, tabloya eşlik eden psikiyatrik bozukluklar, depresyon ve anksiyete düzeyleri, obsesyon ve kompulsiyon şideti ile semptom dağılımı, aleksitiminin varlığı, öfke düzeyleri ve öfke ifade tarzları araştırıldı. Elde edilen bulgular kontrol grubunda yer alan ve yine dermatolojik hastalıklar olan nörodermit ve ürtiker tanısı almış 31 hastadan elde edilen bulgularla karşılaştırıldı. Yarı yapılandırılmış görüşme çizelgesi, Hamilton Anksiyete ve Beck Depresyon Değerlendirme ölçekleri, SCİD-I, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği, Yale-Brown Obsesyon ve Kompulsiyon (YBOKÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeklerinden elde edilen nitel verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde ki- kare, nicel verilerin değerlendirilmesinde ise t testi kullanıldı. TAS ölçeğinden elde edilen puanların toplamı ile, sürekli öfke ve öfke tarzı ölçeklerinden elde edilen puanların toplamları arasındaki korelasyonu belirlemek üzere Spearman korelasyon testi uygulandı. Sosyodemografik özellikler açısından iki grup arasında farklılık görülmedi. Major Depresif Bozukluk ve Obsesif Kompulsif Bozukluk nörotik ekskoriyasyon grubunda anlamlı dercede yüksek bulundu. Anksiyete ve depresyon düzeyleri kontrol grubuna göre yüksekti. Nörotik ekskoriyasyon grubunun aleksitimik olduğu saptandı. Deney grubunun sürekli öfke düzeylerinin yüksek olduğu ve öfkelerini içte tuttukları belirlendi. 60Nörotik ekskoriyasyon ve kontrol grubu arasında, obsesyon altpuanı, kompulsiyon altpuanı ve obsesif-kompulsif toplam puanı arasında ileri derecede anlamlı fark saptandı. YBOKÖ'de yer alan obsesyon ve kompulsiyon çeşitlerine göre yapılan sorgulamayla, nörotik ekskoriyasyonda kirlenme obsesyonları, eşyaların simetrikliği ve düzeni ile ilgili obsesyonlar, temizleme-yıkama kompulsiyonları, kontrol etme kompulsiyonları ve sıralama-düzenleme kompulsiyonları yönünden anlamlı fark saptandı. Bu bulgular ilgili yazın bağlamında tartışıldı ve nörotik ekskoriyasyonun dermatolojik bir hastalıktan çok, depresyon ve OKB gibi çeşitli psikiyatrik bozukluklar sonucunda ortaya çıkan bir semptom olduğu düşünüldü. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study which has been conducted at Istanbul University Istanbul School of Medicine, Department of Psychiatry sociodemographic characteristics, accompanying psychiatric disorders, levels of depression and anxiety, severity and symptom distrubution of obsession and compulsions, existence of alexitimia, levels and manners of expression of aggression were studied on 31 patients who had applied to Department of Dermatology and were diagnosed to have neurotic excoriations. The acquired data were compared with those obtained from 31 patients in the control group who were diagnosed to have neurodermitis and urticaria which are also dermatologic disorders. While chi-square test was used for the statistical analysis of the quantitative data obtained from the Semi-Structured Questionnaire, Hamilton Anxiety Scale and Beck Depression Scale, SCID-I, Traitt Anger and Anger Expression Scales, Yale-Brown Obsession-Compulsion Scale (YBOCS), and Toronto Scale for Alexitimia; t-test was used for the evaluation of quantitative data. Finally, Spearman correlations between the TAS scores and the sums of points obtained from the Triat Anger and Anger Expression Scale. No difference was observed between the two groups with respect to sociodemographic characteristics. Major Depressive Disorder and Obsessive- Compulsive Disorder were found to be significantly higher in the neurotic excoriation group. Levels of anxiety and depression were also higher compared to the control group. The neurotic excoriation group was observed to be alexitimic. The Trait Anger levels of the experimental group were determined to be high and patients in this group did not express their anger. There was a very significant difference between the obsession subscore, compulsion subscore and obsessive-compulsive total scores of the neurotic excoriation and the control groups. Similarly, the two groups demonstrated significant differences with respect to obsessions of 62contamination, symmetry; compulsions of washing and cleaning, controlling and arranging. These findings were decided in the context of related literature and neurotic excoriation was decided to be a symptom resulting from certain psychiatric disorders like depresssion and OCD rather than a dermatologic disorder. 63