Edirne ilinde sanayide yenilenebilir enerji kaynakları kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of renewable energy resources in industry in Edirne province
  1. Tez No: 773546
  2. Yazar: SONER FİLİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL BECENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Bilimler ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma da Edirne ilinde sanayinin elektrik enerjisi ihtiyacının fotovoltaik sistemlerden karşılanması araştırılmıştır. Ülkemizde nüfus ve sanayi kuruluşlarında üretimin fazlalaşması ile birlikte enerji tüketimi de artmıştır. Bu durum enerjiye olan talebin ve fiyatların yükselmesini sağlamıştır. Özellikle Dünya'da son yıllarda olan gelişmeler enerjinin önemini daha da arttırmıştır. Ülkemiz kullandığı enerji ihtiyacının bir kısmını dışarıdan karşılamaktadır. Buda ülke ekonomisine olumsuz etki yapmaktadır. Bundan dolayı artan enerji ihtiyacının karşılanmasında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı son derece önemlidir. Bu çalışmada kaynağı güneş enerjisi olan fotovoltaik sistemlerden elde edilen elektrik enerjisinin sanayide kullanılması araştırılmıştır. Çalışmada, Edirne ilinde sanayide, işletmelerde, fabrikalarda tüketilen elektrik enerjisinin şebeke elektriği yerine fotovoltaik sistemlerde üretilen elektrik enerjisi ile karşılanması araştırılmıştır. Sanayi kuruluşlarının elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasında güneş enerjisi sistemleri kullanıldığında enerji üretim maliyetleri, sistemlerin kendilerini geri ödeme süreleri hesaplanmıştır. Sanayide sistemde kullanılacak olan güneş panellerinin toplam gücü, inverterlerin toplam gücü ve sayısı ile elde edilecek elektrik enerjisi miktarı hesaplanmıştır. Araştırmada Edirne ilinde sanayide tüketilen elektrik enerjisinin fotovoltaik sistemden karşılanabilmesi için kurulacak sistemde kullanılacak toplam panel gücü 341.000 kWp ve yılda elde edilecek elektrik enerjisi 456.325.000 kWh olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak enerji üretecek sistemin ömrünü 25 yıl, hesaplanan sistem geri ödeme zamanını 4,6 yıl olarak alırsak, Edirne ilinde sanayi kuruluşlarında kullanılan elektrik enerjisinin fotovoltaik sistemlerden elde edilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, meeting the electrical energy needs of the industry in Edirne province from photovoltaic systems was investigated. With the increase in production in the population and industrial establishments in our country, energy consumption has also increased. This has led to an increase in energy demand and prices. Especially the developments in the world in recent years have increased the importance of energy even more. Our country meets some of its energy needs from outside. This has a negative impact on the country's economy. Therefore, the use of renewable energy sources is extremely important in meeting the increasing energy demand. In this study, the use of electrical energy obtained from photovoltaic systems, the source of which is solar energy, in industry has been investigated. In the study, it was investigated that the electrical energy consumed in industry, enterprises and factories in Edirne province is met with electrical energy produced in photovoltaic systems instead of mains electricity. When solar energy systems are used to meet the electrical energy needs of industrial establishments, energy production costs and payback periods of the systems are calculated. The total power of the solar panels to be used in the system in industry, the total power and number of inverters and the amount of electrical energy to be obtained were calculated. In the research, the total panel power to be used in the system to be installed in order to meet the electrical energy consumed in the industry in Edirne from the photovoltaic system was calculated as 341,000 kWp and the electrical energy to be obtained annually was calculated as 456.325,000 kWh. As a result, if we take the life of the system to produce energy as 25 years and the calculated system payback time as 4,6 years, it has been determined that the electrical energy used in industrial establishments in Edirne can be obtained from photovoltaic systems.