Tekstil fabrikalarında enerji ihtiyacının kojenerasyon sistemiyle karşılanması ve yenilenebilir kaynakların kullanımının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Meeting energy needs with cogeneration system in textile factories and comparative analysis of the use of renewable resources
- Tez No: 672611
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ÖZTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Dünyada ve ülkemizde teknolojinin gelişmesine, nüfusun artmasına ve ekonomik büyümeye bağlı olarak enerji ihtiyacı her geçen yıl artmaktadır. Ülkemiz enerji ihtiyacının büyük bir kısmını diğer ülkelerden karşılamaktadır. Bu sebepten dolayı ülkemiz enerji ihtiyaçlarını özkaynaklardan karşılamalı ve daha verimli kullanmalıdır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla kojenerasyon sistemleri ve yenilenebilir enerji kaynağı olan rüzgar enerji sistemleri, güneş enerji sistemleri gelişme gösterip kullanımı artmaktadır. Türkiye' de enerji tüketiminin % 32,5 miktarı sanayide kullanılmaktadır. Tekstil sektörü bu kullanımda % 6'lık paya sahiptir. Diğer sektörlerle karşılaştırıldığında demir çelik ve çimento sektöründen sonra üçüncü sırada gelmektedir. Bu çalışmada Edirne ilinde bulunda Kilim Grup Kartaltepe Mensucat Fabrikası T.A.Ş' nin enerji ihtiyacı olan 4 MW güce sahip Kojenerasyon sistemi, güneş enerji, sistemi, rüzgar enerji sistemi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Karşılaştırma yapılırken yatırım maliyetleri, geri ödeme süreleri hesaplanmış olup fabrikanın elektrik buhar ihtiyacının karşılama oranları belirlenmiştir. İncelenilen kojenerasyon sistemi, rüzgar enerji sistemi ve güneş enerji sisteminde fabrika için uygun olan türler seçilmiştir. Fabrika enerji ihtiyacını karşılayacak olan 4 MW güce sahip enerji santrali ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depending on the development of technology, population growth and economic growth in the world and in our country, the energy need is increasing every year. Our country meets most of its energy needs from other countries. For this reason, our country should meet its energy needs from its own resources and use it more efficiently. In order to meet this need, cogeneration systems and wind energy systems, which are renewable energy sources, and solar energy systems are developing and their use is increasing. Turkey, is used in the amount of 32.5% of the energy industry. The textile industry has a 6% share in this usage. Compared to other sectors, it ranks third after iron and steel and cement sectors. In this study, the energy requirement of Kilim Group Kartaltepe Textile Factory T.A.Ş in Edirne province, 4 MW cogeneration system, solar energy system, wind energy system were examined comparatively. While making a comparison, investment costs and payback periods were calculated and the ratio of meeting the electricity steam need of the factory was determined. In the examined cogeneration system, wind energy system and solar energy system, the types suitable for the factory were selected. Suggestions have been made regarding the power plant with a power of 4 MW, which will meet the energy needs of the factory.