System specification for an example distributed database
Bir örnek dağıtık veri tabanının dizge tanımı
  1. Tez No: 77357
  2. Yazar: BORA İ. KUMOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği ve Kriptografi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Halen, büyük bir hız ile çoğalarak biçimlenmiş veri, ağ üzerinden kullanılabilir hale geliyor. Bunların çoğu iş istasyonlarında oldukça küçük veri tabanlarında bulunuyor. Kullanıcılar, kendi biçimlenmiş verilerini paylaşmak ve bu dağıtık veri tabanına kendi açılarından bakmak istiyorlar. Bu verileri, bir alttan-yukarı tasarımı ile birleştime ve kapsamlı veri tutarlılığı sağlama girişimi, var olan dağıtık veri tabam dizgeleri ile başarılamaz. Nedenleri ise, değişik tür ayrıcalıkların var olmasında ve kapsamlı veri yapıların devingen davranışlı olmasındadır. İkisi de, kullanıcıların genelde kendi veri tabanlarının bağımsız olmasında direndiklerinden kaynaklanmaktadır. Bizim yaklaşımımız ise, dağıtık veri tabanı yönetimini her istemcide ayrı ayrı sağlamaktır. Her kullanıcı, kendi görüş açılarını yöneterek dağıtık veri yapıların devingen davranışı ile kendi ilgilenebilir. Bundan da öte, paylaşılan verilere erişimi olan bir kullanıcı ortamı, işbirlikli takım çalışması için yararlandırılabilir. Buna göre biz, görüş açısına dayanan, veri yapıları dağıtık veri tabanında her hangi bir yerde değişinceye değin veri tutarlılığı güvenceli olan, dağıtık veri taba nı yönetimi öneriyoruz. Aynca, aracıya dayanan bir veri tabanı bağlantısı öneriyoruz. Aracılar tür ayncalıklan ile başa çıkabilecek nitelikte tasarlanabilirler ve nesneye dayalı, akıllı varlıklar olarak, ağ niteliklerine en uygun gelen, dağıtık bir biçimde dağıtık veri tabanı yönetimini gerçekleştirmek için doğal olarak uygundurlar.
Özet (Çeviri)
Currently, a rapidly growing amount of structured data is becoming available over the network. Most of them reside on workstations within relatively small databases. Users are interested in sharing their structured data and in having own views of that distributed data. An attempt to combine this data in a bottom-up design and try to guarantee overall data consistency would fail with current distributed database management systems. The reasons are the existence of various types of heterogeneity and the dynamic behaviour of the overall data structure. Both are caused by the fact that each owner usually insists on the autonomy of his database. Our approach is to provide for distributed database management on each client separately. Each user can deal with the dynamic nature of the distributed data structures by managing his views by himself. Furthermore, a user environment with access to shared data can be utilised for co-operative teamwork of users. Thus, we propose view-based distributed database management with guaranteed data integrity, until data structures change some where in the distributed database. Further, we propose an agent-based solution for database connectivity. Agents can be designed to handle with heterogeneity and as object-oriented, intelligent entities are inherently suitable implementing distributed database management in a distributed fashion, which fits the best the network characteristics.