Development and application of a simulation model to analyse the effectiveness of services in a computer repair and maintenance facility
Bir bilgisayar bakım ve tamir atölyesindeki servislerin etkinliğini analiz edecek bir simülasyon modelinin geliştirilmesi ve uygulanması
- Tez No: 77358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM ALİ SU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Simülasyon yöntemi, bugün birçok alanda kullanılmaktadır. Bilgisayar sektöründeki donanım ve yazılımların çok hızlı bir şekilde gelişmesine paralel olarak, simülasyon tekniklerinde bilgisayar daha çok yer almaktadır. Artık bilgisayarsız bir simülasyon modellemesi anlamı nı yitirmiştir. Zaman geçtikçe genişleyen bir alanda bilgisayarlı simülasyondan faydalanıyoruz. Bilgisayarlardan artık görsel olarak da simülasyon çalışmalarını izleyebiliyoruz (Fabrikalarda üretim bandlarının modellenmesinde, metro, havayolu, demiryolu ağlarının izlenmesinde, uzay çalışmalarında, astronot ve pilotların eğitiminde, servis sistemlerinde). Bütün bunlar, teknolojinin bize kazandırdığı hız ve kalitenin bir sonucu olarak ortaya çıkmatadır. Bu çalışmada, simülasyon, bakım, onarım ve servis sistemlerinde kuyruk modellerinin incelenmesi amacıyla kullanıldı. Bu amaç doğrultusunda, bir bilgisayar firmasının teknik servis bölümündeki çalışmalar incelendi, değerlendirildi, ve öneri geliştirildi. Daha sonra kurulan model, Turbo Pascal programlama dilinde hayata geçirildi.
Özet (Çeviri)
Simulation system, ate used in countless area. In computer sector, hardware and software in fast development, a according to this technical of simulation takes more places in computer. Nowadays, there is no meaning in computers without simulation model. As the time passes, in such a growing area, we drive a profit of computer with simulations. Also simulation working can be seen visually in computer» (modeling product lines in factories, metro, airports, watching railway webs, space observing, education of astronauts and pilots, servicing systems). Including all these, comes from what we gained out of technology is speed and quality. Simulation was used in this study for observing queuing models on service, repair, and maintenance system. With this purpose, a computer companies' technical service department's activities were researched, appreciated and according proposal developed and built up model brought to life in Turbo Pascal Programming Language.