Kobalt borür sentezi ve karakterizasyonu
Cobalt boride synthesis and characterization
  1. Tez No: 773572
  2. Yazar: BUSE BİTİKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Son zamanlarda, kobalt borür nanoparçacıkları, hidrojen depolama ve yakıt hücresi uygulamaları için önemli bir potansiyel katalizör olarak dikkat çekmektedir. Korozyona ve aşınmaya dayanıklı yüzey kaplaması için kobalt borür üzerine kapsamlı çalışmalar yapılmıştır. Sentezlenen tozun boyutu, boyut dağılımı, şekli ve aglomerasyon durumu, malzemelerin mikro yapısı ve nihai özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Konvansiyonel yaş kimya yöntemlerinde, dar boyut dağılımına ve kontrollü şekillere sahip kobalt borüre nanoparçacıkları başarıyla sentezlenebilmektedir. Bu çalışmada kobalt borür, kobalt tuzu, borik asit ve sitrik asidin (hem jelleştirici hem de karbon kaynağı olarak) kullanıldığı yaş kimyasal yöntemle sentezlenmiştir. Bu basit yöntem, nispeten daha düşük sıcaklıklarda orta derecede daha hızlı ve daha kolay bir işlem sağlar. Tozların XRD, FTIR, TG-DTA ve SEM ile karakterizasyon analizi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, cobalt boride nanoparticles have drawn attention as a significant potential catalyst for hydrogen storage and fuel cell applications. Studies on cobalt boride have been extensively performed for corrosion and wear-resistant surface coating. Size, size distribution, shape, and agglomeration state of the synthesized powder have a significant impact on the microstructure and final properties of the materials. In the conventional wet chemistry methods, cobalt boride nanoparticles with narrow size distribution and controlled shapes can be successfully synthesized. In this present study, cobalt boride is synthesized by a wet chemical method in which cobalt salt, boric acid, and citric acid (as both gelling agent and carbon source) were used. This simple method provides a moderately faster and easier process at relatively lower temperatures. The characterization analysis of powders by XRD, FTIR, TG-DTA, and SEM presented.