20. hafta ve üzeri gebelerde umblikal ve uterin arter doppler indeksleri ile plasentadan yapılan Shear Wave Elastografi (SWE) ve Superb Microvascular Imagıng (SMI) ölçümlerinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of umblical and uterine artery doppler indices and placental Shear Wave Elastography (SWE) and Superb Microvascular Imaging (SMI) measurements at ≥ 20th gestational weeks
- Tez No: 773571
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİLE BOLCA TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Plasental yetersizlik, perinatal morbidite ve mortalitenin önemli sebeplerinden biridir. Bu nedenle tedavi ve takip planı açısından erken tanısı çok önemlidir. Plasental yetersizliğin tanısında, erken bulgulardan kabul edilen uterin ve umblikal arter dalga formlarındaki değişiklikler obstetrik doppler incelemesinin önemini arttırmaktadır. Ancak obstetrik doppler incelemesi plasental morfoloji ve mikrovasküler düzeydeki değişiklikler hakkında bilgi vermemektedir. Son yıllardaki teknolojik gelişmeler ile birlikte kullanım alanları artan Shear Wave Elastografi (SWE) ve Superb Microvascular Imaging (SMI) yöntemleri, plasental sertliği ve mikrovasküler düzeydeki değişiklikleri göstermede sıklıkla kullanılan teknikler olmuştur. Biz de bu çalışmada Obstetrik Doppler indeksleri ile plasentadan yapılan SWE ve SMI ölçüm sonuçlarını karşılaştırmayı amaçladık. Retrospektif yapılan çalışmamıza 18 yaş ve üzerinde, 20. hafta ve üzeri gebelik haftasında olan 66 gebe dahil edilmiştir. Anterior yerleşimli plasentası bulunan bu olgularda plasentada shear wave elastografi görüntüleme tekniği ile plasenta sertlik dereceleri (kPa) ve superb microvascular imaging görüntüleme tekniği ile vasküler indeks (%) değerleri kaydedildi. Obstetrik doppler indekleri ile bu değerler arasındaki ilişkiye bakıldı. Santral ve periferal plasentadan yapılan SMI ölçüm sonuçları ile doppler indeksleri arasında negatif yönde anlamlı korelasyon saptandı. Cilt altı yağ doku kalınlığına göre grup 1 ve grup 2'e dahil edilmiş gebelerden yapılan santral SMI ölçüm değerleri (p=0,027) ile Periferal SMI ölçüm değerlerinde (p=0,012) anlamlı fark saptandı. Obezite olan ve olmayan gruplar arasında santral elastografi ölçümleri (p=0,049) ve periferal SMI ölçüm değerleri (p=0,028) bakımından anlamlı fark gözlendi. Bu çalışmanın sonucunda obstetride konvansiyonel doppler ultrasonografi incelemelerinin yanı sıra plasentanın değerlendirilmesinde gri skala, SWE ve SMI'dan oluşan multimodal USG'nin, günlük pratikte ve çalışmalarda daha fazla kullanılmasıyla ultrasonografinin tanısal etkinliğinin artacağı ve hasta yönetimine klinik faydalar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Placental insufficiency is one of the important causes of perinatal morbidity and death. Therefore, early diagnosis is very important in terms of treatment and follow-up plan. Changes in uterine and umbilical artery waveforms, which are accepted as early findings, increase the importance of obstetric doppler examination in the diagnosis of placental insufficiency. However, obstetric doppler examination does not provide information about placental morphology and changes in microvascular level. Shear Wave Elastography (SWE) and Super Microvascular Imaging (SMI) methods, which have increased in use with technological developments in recent years, are frequently used examinations to show placental stiffness and changes in microvascular level. In this study, we aimed to compare the results of Obstetric Doppler indices and SWE and SMI measurements made from the placenta. In our retrospective study, 66 pregnant women aged 18 years and over and at 20 weeks of gestation or more were included. In these cases with anteriorly located placenta, placental stiffness degrees (kPa) were recorded with shear wave elastography imaging technique in the placenta and vascular index (%) values were recorded with superb microvascular imaging imaging technique. The relationship between obstetric Doppler indices and these values was examined. There was a significant negative correlation between SMI measurement results from central and peripheral placenta and Doppler indices. A significant difference was found between Central SMI measurement values (p=0.027) and Peripheral SMI measurement values (p=0.012) obtained from pregnant women included in group 1 and group 2 according to subcutaneous adipose tissue thickness. A significant difference was observed between the groups with and without obesity in terms of Central Elastography measurements (p=0.049) and Peripheral SMI measurement values (p=0.028). As a result of this study, it is thought that, in addition to conventional Doppler ultrasonography evaluation in obstetrics, with the increased utilization of multimodal US techniques such as grayscale, SWE and SMI in the evaluation of the placenta more in daily practice and studies, the diagnostic efficiency of ultrasonography will increase and it will provide clinical benefits to patient management.