William Walton'un viyola konçertosuna tarihsel bakış
Historical view at William Walton's viola concerto
  1. Tez No: 773577
  2. Yazar: SABINA AKHUNDOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. BARIŞ KEREM BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, William Walton'un viyola konçertosunun viyola repertuvarındaki yeri ve önemini ortaya çıkarmak için eseri tarihsel bağlamda incelemektir. Bu amaçtan yola çıkarak tarama yönteminin kullanıldığı araştırmada ilk olarak 20. yy. viyola anlayışı, viyolanın bu dönemdeki tarihi gelişimi, viyolanın ve viyola tekniğinin gelişimine katkı sunan önemli icracılar ve viyola repertuvarındaki önemli bazı eserler incelenerek kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. İkinci olarak bestecinin hayatı ve hayatında viyolanın yeri araştırılmıştır. Ardından viyola konçertosunun edisyonları ile ilk seslendiriliş ve sonraki seslendirilişleri araştırılmış, son olarak viyola konçertosu üzerine müzikal ve teknik öneriler sunulmuştur. Sonuç olarak eserin 20. yy. viyola repertuvarında önemli bir yeri olduğu, yazıldığı dönemde ve sonrasında viyola icracıları tarafından seslendirildiği, bestecinin İngiliz müziğinde önemli bir yer tutmasında da viyola konçertosunun önemli bir yeri olduğu görülmüştür. Bu araştırma ile eseri icra etmek isteyen viyolacılar ve araştırmak isteyenler için bir kaynak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the work in historical context to reveal the place and importance of William Walton's viola concerto in the viola repertoire. Based on this purpose, a conceptual framework was created by examining the 20th-century viola understanding, the historical development of the viola in this period, essential performers who contributed to the development of the viola and viola technique, and some critical works in the viola repertoire. Secondly, the life of the composer and the place of the viola in his life were investigated. Then, the editions of the viola concerto, its first and subsequent performances were researched, and finally, musical and technical suggestions were presented on the viola concerto. As a result, it has been seen that the work has an important place in the viola repertoire of the 20th century. Viola performers performed it during and after it was written, and the viola concerto had an important place in the composer's holding an important position in English music. This research has created a resource for violists who want to perform the piece and those who want to research it.