Investigation of local relaxational motions in polymers in dilute solution by dynamic rotational isomeric states model
  1. Tez No: 3943
  2. Yazar: PİRAYE YARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İVET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Seyreltik çözel tilerdeki pol imerlerin, yerel relaksasyon hareketleri daha önce açiklanmıs olan dinamik dönme izomer leri (RIS) modeli ile incelenmiştir. Bu çalışmanin ilk kısmında N bağ'dan (N=5-8) oluşan polimer zincirine bağlı olan bir vektörün oryantasyonel korrelasyon fonksiyonunun zamana karşı düşüşü incelenmiştir. Sonuçlar daha önce William-Watts ve Bendler-Yaris tarafından önerilmiş olan denklemlerle karşı laştırılmıştır. Bendler-Yaris denkleminin RIS modeli ile daha çok uyuştuğu saptanmıştır. Bu çalışmanın ikinci kısmında, seyreltik bir çözeltide bulunan pol iizobuti leni yerel hareketleri ile aktivasyon enerjisi, korrelasyon zamanı ve NMR deneylerinde ölçülen spin- lattis relaksasyon zamanlar! RIS modeli kullanılarak hesaplanmıştır. Sonuçlar de La Bâttie tarafından gerçekleştirilen ölçümlerle karşı laştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT Local relaxational motions in polymers in dilute solution are analyzed according to a recently introduced model, referred to as the dynamic rotational isomeric states(RIS) model. In the first part of this work, the decay of the orientational correlation function with time for a vectorial quantity rigidly embedded in a motional sequence of N bonds(N=5-8) for a realistic polymeric chain is evaluated. Results from calculations are compared with two previously proposed equations: William- Watts(WW) and Bendler-Yar is(BY) expressions. The latter is found to agree better with the dynamic RIS model. In the second part of the work, the spin lattice relaxation times, correlation times, and activation energies for local motions in dilute polyisobutylene(PIB) solution are calculated by the theory and compared with i:sC-NMR measurements recently taken by de La Bâttie.