1985 sonrası Bulgaristan göçmenlerinin Suriyeli göçmenlere bakışı İzmir örneği
The view of Bulgarian immigrants after 1985 on Syrian immigrants the example of Izmir
- Tez No: 773586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orta Doğu ve Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada 1985 sonrası İzmir ilinde ikamet eden Bulgaristan göçmenlerinin Suriyeli göçmenlere bakışı incelenmiştir. Çalışmanın evrenini İzmir ilinin çeşitli ilçelerindeki göçmen mahalleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise İzmir ilinin Urla İçmeler göçmen konutları, Menderes göçmen konutları, Görece göçmen konutları, Sarnıç ve Gaziemir göçmen konutlarında bulunan 215 kişiden oluşmaktadır. Bulgaristan göçmenlerinin Suriyeli göçmenlere dair düşünce ve tutumlarını belirlemek amacıyla katılımcılarla 24 soru altında 54 maddeden oluşan bir anket çalışması uygulanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen veriler IBM SPSS 26 programında analiz edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde araştırmaya bir giriş yapılmış ikinci bölümde ise kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Ayrıca Bulgaristan göçmenleri tanıtılmış ve Bulgaristan göçü ve bu göçün nedenleri tarihsel seyri içinde ele alınmıştır. Ek olarak Suriye göçü ve Suriyeli göçmenlerin Türkiye pratikleri değerlendirilmiştir. Nicel desende tasarlanan bu çalışmanın yöntemi üçüncü bölümde dile getirilmiştir. Dördüncü bölümde bulgular yorumlanmış; sonuç kısmında ise Bulgaristan göçmenlerinin gözünden Suriyeli göçmenlerin nasıl göründüğü, onlara karşı tutumlarının neler olduğu belirtilmiştir. Çalışmanın sonucunda iki farklı göçmen grubun ulus kimliklerinin farklı olması durumunun, Bulgaristan göçmenlerinin empati yapmalarının önüne geçtiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the perspective of Bulgarian immigrants residing in Izmir after 1985 towards Syrian immigrants was examined. The population of the study consists of immigrant neighborhoods in various districts of Izmir. The sample of the research consists of 215 people living in Urla İçmeler immigrant residences, Menderes immigrant residences, Görece immigrant residences, Sarnıç and Gaziemir immigrant residences. In order to determine the thoughts and attitudes of Bulgarian immigrants towards Syrian immigrants, a questionnaire consisting of 54 items under 24 questions was applied to the participants. The data obtained from this study were analyzed in IBM SPSS 26 program. In the first part of the study, an introduction to the research was made, and in the second part, a conceptual framework was created. In addition, Bulgarian immigrants were introduced and Bulgarian immigration and the reasons for this immigration were discussed in its historical course. Additionally, Syrian migration and the practices of Syrian immigrants in Turkey were evaluated. The method of this study, which was designed in a quantitative design, is expressed in the third section. In the fourth section, the findings were interpreted; In the conclusion part, it is stated how the Syrian immigrants look from the eyes of the Bulgarian immigrants and what their attitudes are towards them. As a result of the study, it was seen that the different national identities of two different immigrant groups prevented Bulgarian immigrants from empathizing.