Turkish foreign policy strategy in Sub-Saharan Africa after 15 July 2016
15 Temmuz 2016 sonrası Sahra Altı Afrika'da Türk dış politika stratejisi
  1. Tez No: 773623
  2. Yazar: DANZOUMA ALIMA ANDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe, hem Türk iç hem de dış politikasında iktidardaki AKP ile Gülen Hareketi'ni (GM) birbirine bağlayan siyasi ilişkide kesin bir kopuşa işaret etti. Gerçekten de GM, ulusötesi okul ve iş ağları aracılığıyla Türk diplomasisinde, geleneksel olmayan alanlarında, özellikle Sahra Altı Afrika'da (SAA) uzun süredir rol oynamıştı. Bu nedenle, 15 Temmuz 2016 olayları, Türk devletinin şu anda eski ulusötesi aktörlerinden biriyle rekabet halinde olduğu bu bölgede dış politikasının kontrolünü devralması gereken SAA'daki Türk dış politika stratejisinde gerekli bir dönüşümü tetikledi. Bu amaçla, bu araştırma, 15 Temmuz 2016 olaylarının ardından Türk dış politika stratejisini etkileyen değişim konusunu ele almaya çalışmaktadır. Ayrıca, dış politikada Türk devleti ile sivil toplumu arasındaki ilişki gibi konuların yanı sıra, devletin ana ajan olduğu bir yumuşak güç stratejisinin başarısına ilişkin teorik meseleyi ele almayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, Türkiye'nin 15 Temmuz 2016'dan bu yana iki SAA ülkesiyle ilişkisi, Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişiminin ardından SAA'daki Türk dış politika stratejisine SAA ülkelerinin tepkisinin bir vaka çalışması olarak analiz edilmektedir: Türkiye-Senegal ilişkisi ve Türkiye-Nijerya ilişkileri. Bunu yaparken, bu çalışma neo-klasik gerçekçilik, yeni gerçekçilik ve yumuşak güç gibi uluslararası ilişkiler teorilerine dayanmaktadır. Ayrıca, veri analizi stratejisi olarak içerik analizi ile nitel yaklaşımı kullanır.
Özet (Çeviri)
The failed coup of 15 July 2016, marked the definitive split in the political relationship that linked the ruling AKP and the Gülen Movement (GM), both in Turkish domestic and foreign policy. Indeed, the GM through its transnational networks of schools and businesses had long played a role in Turkish diplomacy, in its non-traditional areas, especially in Sub-Saharan Africa (SSA). Therefore, the events of 15 July 2016 induced a necessary transformation of Turkish foreign policy strategy in SSA, where the Turkish state should take over control of its foreign policy in that region, where it is now competing with one of its former transnational actors. To this effect, this research tries to address the issue of the change that affects the Turkish foreign policy strategy in SSA, following the events of 15 July 2016. It also intends to tackle issues such as the relationship between the Turkish state and its civil society in foreign policy, as well as the theoretical issue of the success of a strategy of soft power with the state as the main agent. In this regard, Turkey's relationship with two SSA countries since 15 July 2016 onwards are analyzed as a case study of the reaction of SSA countries to the Turkish foreign policy strategy in SSA after the failed coup of July 2016, namely: Turkey-Senegal relationship and Turkey-Nigeria relationship. In doing this, this study relies on IR theories such as neo-classical realism, neo-realism, and soft power. It also uses the qualitative approach, with content analysis as a data analysis strategy.