XI.- XIII. yüzyıllarda Türkiye Selçuklularında doğal afetler ve salgın hastalıklar
The natural disasters and epidemic diseases in anatolia during the time of Seljuks of Turkey at 11 th and 13 th centuries
  1. Tez No: 773622
  2. Yazar: TURGUT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. DAVUT ŞAHBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca Dünya üzerinde farklı zaman dilimlerinde çok farklı doğal olaylara ve felaketlere maruz kalmıştır. Bu doğal afetler salgın hastalıklar, depremler, kuraklık ve su baskınları gibi çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Genellikle İnsanların kontrolü dışında gerçekleşen bu afetlerin herhangi bir yerde veya ülkede meydana geldiğinde herhangi bir önlem alınmadığı takdirde hiçbir ayrım yapmadan tüm canlı türlerini etkilemiştir. En eski devirlerden günümüze kadar zaman zaman ortaya çıkan bu afetler insanlar üzerinde büyük etkiler ve sonuçlara sebep olmuştur. Bu çalışmada XI ve XIII. yüzyıllarda Türkiye Selçuklu zamanında Anadolu'da görülen afetler ve hastalıklar konusu ele alınmıştır. Konu doğal afetler ve salgın hastalıkları başlıkları altında iki bölümden incelenmiştir. Birinci bölümü teşkil eden deprem, kuraklık/kıtlık, sel baskını, yangın, zirai ve çekirge istilası olarak alt başlıklara ayrılmıştır. Bu afetlerin öncelikle tanımları yapılarak özellikleri belirlenmiş, ardından ise, dönemin kaynaklarında ve günümüz çalışmalarında kaydedilmiş afetler vakasını kronolojik bir sırayla verilmiştir. İkinci bölümü teşkil eden“salgın hastalıklar”, veba, sıtma, çiçek, cüzzam, sara, verem, tifüs, kulunç, çıban şeklinde alt başlıklara ayrılmıştır. Bu hastalıklarında tıbbi açıdan tanımları yapılmış, arkasından tanım, teşhis ve tedavi yöntemleri verilmiştir. Bunlarla ilgili kaynaklarda geçen vakalarda aktarılmıştır. Yaşanan bu afetlerin ve salgınların toplum üzerindeki demografik, ekonomik ve sosyal etkileriyle birlikte bu hastalıklar karşısında insanların algısı da aktarılmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde afet ve salgın hastalıkların belirtilen süreçte ve Anadolu coğrafi sınırları içerisinde insanları ve devletleri nasıl etkilediği ile sonuçları birlikte irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humanity has undergone a wide variety of natürel events and disasters on Earth. These can be groped such as pandemics, eartquakes, drought and floods. Generally emerging out of the human control, these occurrencws plague all organisms without any exceptions unless a proper measure is taken in case they hapen to be a threat. Having emerges since ancient times; these events have had great impaccts and outcomes people. In this study, the naturel disasters and pandemics that occurred during the reign of the Turkish Seljuks in Anatolia during the course of 11th and 13th centuries have been handled, analysed in two such sections as earthquakes, drought flood, wildfires, agricultural or pest influxes. Having been described and characterized each, these events have been ordered chronogically. The pandemics that from the second sections of the study have been subcategorised as Black Death, malaria, smallpoxs, leprosy, epilepsy, tuberculosis, cramp and ulcer. Having been defined in medical tems, methods of these problems' diagnosis definition and treatment followed. Along with the democratic, economic and social effects of these disasters and epidemics on society, the perception of people against these diseases has also been tried to be conveyed. The conclusion deals with the assessment of how these problems that hapend in the course the of lakes and their outcomes affected both the scoety and individuals.