Seramik kek Atığının asfalt betonunda değerlendirilmesi
Evaluation of ceramic cake waste in asphalt concrete
  1. Tez No: 773649
  2. Yazar: ZAHIR WAFAIE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARACASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Endüstriyel üretim sonucunda çeşitli atıklar meydana gelmektedir. Bu atıklar; görsel ve çevresel kirlilik oluşturmaktadır. Ayrıca bu atık malzemelerin birikim alanları da oldukça sınırlı hale gelmiştir. İnşaat sektöründe kullanılan malzemelerin temininde zorluklar yaşanmaktadır. Bu malzemeler gün geçtikçe azalmakta ve elde edilme maliyetleri yükselmektedir. Bundan dolayı üretim sonrasında açığa çıkan atık malzemelerin inşaat sektöründe kullanımı zorunluluk haline gelmiştir. Bu bağlamda tüm dünyada gerçekleştirilen bilimsel çalışmalarda atık malzemelerin üretimde kullanımı ön plana çıkmıştır. İnşaat sektöründe de bu atık malzemeler üretim sırasında oldukça fazla kullanılmaktadır. Özellikle yol inşaatında kullanılan malzeme miktarları çok fazla olduğundan atık malzemelerin imalatta kullanımı maliyet ve çevresel açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla sunulan tezde seramik fabrikalarında üretim sırasında açığa çıkan seramik kekleri asfalt beton üretiminde kullanım şartlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Deney sonuçlarına göre %20 aranında seramik kek atığının asfalt betonunda kullanımı ilgili standart şartlarını sağlamaktadır. Seramik kek atıklarının asfalt betonunda kullanımı ile seramik fabrikaları ve çevresinde oluşan görsel ve çevresel kirlilik önlenebilecektir. Atık bir malzemenin yeniden kullanımı ile ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Sürdürülebilir çevre ve yaşam konusunda büyük faydalar oluşacaktır.
Özet (Çeviri)
Various wastes occur because of industrial production. These wastes; create visual and environmental pollution. The waste collection areas of these waste materials have become limited. There are difficulties in the procurement of materials used in the construction industry. These materials are getting scarce day after day and the cost of obtaining them is getting up. Therefore, the use of waste materials released after production in the construction industry has become a necessity. In this context, the use of waste materials in production has come to the fore in scientific studies conducted all over the world. In the construction sector, these waste materials are used quite high during production. Especially since the amount of materials used in road construction is remarkably high, the use of waste materials in manufacturing is significant in terms of cost and environment. For this purpose, thesis is aimed to determine the usage conditions of the ceramic cakes, which are produced during the production in the ceramic factories, in the production of asphalt concrete. According to the test results, the use of 20% ceramic cake waste in asphalt concrete meets the relevant standard conditions. By using ceramic cake wastes in asphalt concrete, visual and environmental pollution in and around ceramic factories can be prevented. The reuse of a waste material will contribute to the national economy. There will be great benefits in terms of sustainable environment and life.