Bulanık sayı dizilerinin istatistiksel σ-yakınsaklığı üzerine
On the statistical σ-convergence of sequences of fuzzy numbers
  1. Tez No: 773724
  2. Yazar: ONUR ZEYTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. Bu bölümde, reel sayı dizileri için çalışılan hemen hemen yakınsaklık, σ-yakınsaklık ve istatistiksel σ-yakınsaklık türlerinden bahsedilmiştir. Daha sonra bulanık sayı dizilerinin istatistiksel yakınsaklığı üzerine yapılan çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Bulanık sayılar ve bulanık sayı dizileriyle ilgili temel kavramlar sunulmuştur. Bulanık sayı dizileri için tanımlanmış yakınsaklık ve istatistiksel yakınsaklık kavramları verilmiştir. Bulanık sayı değerli fonksiyon dizilerinin istatistiksel yakınsaklık kavramları takdim edilmiştir. Üçüncü bölümde, tezin orijinal sonuçları verilmiştir. Bu bölümde, bulanık sayı değerli fonksiyon dizileri için istatistiksel σ-yakınsaklık tanımlanmış ve bu yakınsaklığın özellikleri incelenmiştir. Bu yakınsaklık kullanılarak bulanık Korovkin tipi yaklaşım teoremleri ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The first chapter is introduction chapter. In this chapter, almost convergence, σ-convergence and statistical σ-convergence for sequences of real numbers are mentioned. Then, studies on statistical convergence of sequences of fuzzy numbers are summarized. In the second chapter, basic and necessary definitions and theorems for this work are given. Basic consepts of fuzzy numbers and sequences of fuzzy numbers are presented. The concepts of convergence and statistical convergence defined for sequences of fuzzy numbers are given. The concepts of statistical convergence of sequences of fuzzy number valued functions are presented. In the third chapter, original results of the thesis are given. In this chapter we define the concept of statistical σ-convergence for sequences of fuzzy number valued functions and properties of this type of convergence are investigated. Then, fuzzy Korovkin type approximation theorems are proved by means of statistical σ-convergence.