CIGS güneş hücresi üretimi ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of CIGS solar cell
- Tez No: 773723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Güneşten gelen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerin verimliliklerinin geliştirilmesi oldukça önem arz eden bir konudur. Bu sistemlerin temelini ise güneş hücreleri adı verilen gelecek vadeden aygıtlar oluşturmaktadır. Güneş hücreleri arasında ince film güneş hücreleri hala geliştirilmekte olan gelecek vadeden cihazlardır. Maliyet, verim ve üretim yöntemi gibi faktörlere bağlı olarak ince film güneş hücreleri tipleri birbirinden ayrılır. CIGS ince film güneş hücreleri, adını yüksek soğurma katsayısına sahip kalkopirit yapıda bir materyal olan CIGS bileşiğinden alır. CIGS, yüksek soğurma katsayısı sayesinde aynı zamanda diğer soğurucu katmanlara göre daha ince biriktirildiğinde dahi ışığı yeteri kadar absorbe edebilecek kapasitede bir materyaldir. CIGS üretimi için birçok yöntem bulunsa da püskürtme yöntemi, homojenite ve kolay uygulanabilirlik bakımından diğerlerinden öndedir. Bu tez çalışmasında püskürtme ile üretilmiş geleneksel CIGS güneş hücreleri ile toksik bir element olan kadmiyum kullanılmayan modüle edilmiş güneş hücreleri arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. Üretilen geleneksel CIGS güneş hücrelerinde diyot oluşumu gözlenmezken, geliş açısının arttırılması yöntemiyle modüle edilerek optik özellikleri geliştirilmiş kadmiyumsuz güneş hücrelerinde ise diyot oluşumu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Improving the efficiency of devices that convert the energy from the sun into electrical energy is a very important issue. The basis of these systems is the devices called solar cells. Among solar cells, thin-film solar cells are promising devices that are still under development. Thin-film solar cells are separated from each self, depending on factors such as cost, efficiency, and production method. CIGS thin-film solar cells are named after the CIGS compound, a chalcopyrite material with a high absorption coefficient. Thanks to its high absorption coefficient, CIGS is also a material capable of absorbing light sufficiently, even when deposited thinner compared to other absorber layers. Although there are many methods for the production of CIGS, the sputtering method is ahead of the others in terms of homogeneity and ease of application. In this thesis, a comparison was evaluated between sputter-produced conventional CIGS solar cells and the modulated solar cells that do not use the toxic element cadmium. While diode formation was not observed in conventional CIGS solar cells, the cadmium-free solar cells whose optical properties were improved by modulating the angle of incidence demonstrated the diode formation.