Ratlarda streptozotosin (STZ) ile indüklenen deneysel diyabet modelinde bazı hemostatik parametreler üzerine egzersizin etkileri
Effects of exercise on some haemostatic parameters in experimental diabetes model induced by streptozotosin (STZ) in rats
- Tez No: 773770
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada streptozotosin (STZ) ile deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda düzenli egzersiz uygulamasının bazı hemostatik parametreler üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 36 adet yetişkin, sağlıklı ve canlı ağırlıkları birbirine yakın Wistar Albino rat kullanıldı. Deneme başlamadan önce ratlar Kontrol (K), Diyabet (D), Egzersiz (E) ve Egzersiz+ Diyabet (ED) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Bütün gruplar deneme boyunca standart sıçan yemi ile beslendi. D ve ED gruplarına 60 mg/kg STZ intraperitoneal enjeksiyon ile tek doz olarak uygulandı. E ve DE gruplarına 4 hafta boyunca koşu bandında 20 m/dak hızda günlük 45 dak. egzersiz yaptırıldı. Deneme sonunda deneklerden elde edilen verilerde D ve ED grubundaki insülin değerlerinin kontrol gruplarına göre anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edildi (p0.05) tespit edildi. Ayrıca K grubuna kıyasla Faktör VIII ve TAT düzeyleri sadece egzersiz uygulanan ratlarda (E grubu) belirgin olarak yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of regular exercise on some hemostatic parameters in rats with experimental diabetes mellitus with streptozotocin (STZ). In the study, 36 adult healthy Wistar Albino rats with similar live weights were used. Before the start of the experiment, the rats were divided into 4 groups as Control (C), Diabetes (D), Exercise (M), and Exercise+Diabetes (ED). All groups were fed with standard rat chow throughout the experiment. In the D and ED groups, 60 mg/kg STZ was administered as a single dose by intraperitoneal injection. E and ED groups were given 45 minutes of daily exercise at 20 m/min on the treadmill for 4 weeks. In the data obtained from the subjects at the end of the experiment, it was determined that the insulin values in the D and ED groups were significantly lower than the control groups (p0.05) in D group compared to C group. In addition, Factor VIII and TAT levels were significantly higher in rats that were only exercised (group E) compared to group C (p0.05).