Applying continual learning strategies for classification of cervical cells
Serviks hücrelerinin sınıflandırılmasında sürekli öğrenme stratejilerinin uygulanması
  1. Tez No: 773781
  2. Yazar: GÖKHAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DIONYSIS GOULARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tıbbi görüntüleme, klinik tanı ve tedavi planlamasında önemli bir rol oynar. Makine öğrenimi ise, hastalık ve tedaviye yanıt özelliklerini yakaladığı için popülerlik kazanmaktadır. Görüntü elde etme teknolojisinin ve tanı prosedürlerinin sürekli ilerlemesi, tarayıcıların çeşitliliği ve gelişen görüntüleme protokolleri, alan kaymaları nedeniyle yeni veriler üzerindeki tahmin doğruluğu bozulduğundan veya modeller eskidiğinden, makine öğreniminin faydası sınırlanır. Bu tür alan kaymalarının bir örneği de pap smear görüntülerindedir. Bu tezde, pap smear görüntülerindeki alan kaymaları nedeniyle modellerin güncelliğini yitirmesiyle mücadele etmek için sürekli öğrenme stratejilerinin uygulamaları sunulmuştur. İki popüler evrişimli sinir ağı mimarisi (InceptionV3 ve ResNet50) ve 2 katmanlı evrişimli sinir ağı modeli, üç pap smear kıyaslama veri seti (Sipakmed, Herlev ve CRIC) ile eğitilmiştir. Modeller eğitilirken çeşitli sürekli öğrenme stratejileri kullanılmıştır. Son olarak, her bir strateji için modeller değerlendirilerek karşılaştırmalı sonuçlar sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Medical imaging plays an essential role in clinical diagnosis and therapy planning. Machine learning is gaining popularity because it captures illness and therapy response characteristics. The continual improvement of image collecting technology and diagnostic methods, the diversity of scanners and developing imaging protocols, and field shifts restrict the usefulness of machine learning as predicted accuracy on new data degrades or models become out-of-date. An example for such shifts is pap smear imaging. This thesis presents applications of continual learning strategies for tackling models' outdating due to the domain shifts in pap smear images. Two popular convolutiunal neural network (CNN) architectures (InceptionV3 and ResNet50), and a custom 2-layer CNN are trained with three pap smear benchmark datasets (Sipakmed, Herlev, and CRIC). Several continual learning strategies are employed when training the models. Finally, the models for each strategy are evaluated, and the comparative results are presented