Türkiye Türkçesinde soru sözcüklerinin çekim morfolojisi
Inflectional morphology of question words in Turkish
- Tez No: 773801
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA YAVUZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında Türkçedeki soru sözcüklerinin çekim morfolojisi ele alınmıştır. Çalışmanın amacı gereği diğer morfolojik kategoriler araştırma dışı tutulmuştur. Tez çalışması, Türkçedeki kim, ne, nere-, hangi, kaç, neden / niye, niçin / nasıl, ne kadar / nice, ne zaman sözcükleri esas alınarak yapılmıştır. Her soru sözcüğünün çekim kategorilerine göre biçimlenme özellikleri ele alınmıştır. Morfolojik açıdan incelenmiş, örneklerle açıklanmış, varsa aykırı durumlar da belirtilmiştir. Türkçede ad çekim kategorileri; çokluk, iyelik ve durum kategorilerinden oluşmaktadır. Tez çalışmasında Türkçedeki çekim morfolojisi ve çekim kategorileri hakkında teorik bilgiler verilmiştir. Türkçedeki soru sözcüklerinin çekimlenme konusu yer almıştır. Soru sözcüklerinin çekim kategorilerine göre değişimi tek tek ele alınmıştır ve çekimlenen soru sözcüklerinin sadece morfolojik değil sözdizimsel özelliklerine örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study discussed the inflectional morphology of question words in Turkish. For the purpose of the study, other morphological categories were excluded from the study. The thesis study was based on the Turkish question words kim, ne, nere-, hangi, kaç, neden / niye, niçin / nasıl, ne kadar / nice, ne zaman. The formation features of each question word according to the inflection categories are discussed. It was examined in terms of morphology, explained with examples, and contradictory situations, if any, were also indicated. Noun conjugation categories in Turkish; consists of plural, possessive and case categories. In the thesis, theoretical information about inflectional morphology and inflectional categories in Turkish is given. The subject of conjugation of question words in Turkish has been included. The change of the question words according to the inflection categories is discussed one by one, and examples of not only the morphological but also the syntactic features of the inflected question words are given.