Akıllı şebekelerde elektrikli araçların entegrasyonu ve taşıttan şebekelere V2G uygulamaları
Integration of electric vehicles in smart grids and V2G applications from vehicle to grid
  1. Tez No: 773816
  2. Yazar: FURKAN KARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT DALDABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yaşadığımız yüzyılda hızla yaygınlaşan ve çevreye daha az zarar veren elektrikli araçların, kullandığımız mevcut şebekeye entegrasyonunda birtakım sıkıntılar vardır. Bu sıkıntıların nasıl aşılacağı tartışılmış ve elektrikli araçları şebekelere entegre ederken ortaya çıkan sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Ayrıca V2G (araçtan şebekeye) yani elektrikli araçların akülerinden şebekeye elektrik aktarımının nasıl sorunsuz olabileceği hala tam olarak çözülememiştir. Şebeke entegreli elektrikli araçlar, akıllı şebekeler ve taşıtların çevresel etkisini azaltmak için umut verici teknolojilerdir. Bu çalışmada, elektrikli araçlarda V2G teknolojisini ve araçların güç şebekeleri üzerindeki etkisi değerlendirilmektedir. Gelecek yıllarda elektrikli araç (EA) teknolojilerinin gelişimi ve EA için devlet desteği sağlanmasıyla şebeke entegreli EA çalışmaları daha da hızlanacaktır. Böylelikle şebekede EA kullanımının çift yönlü olması enerji fiyatını düşürecek ve EA'ların pratik etkilerini ve kullanım alanlarını daha da arttıracaktır. Bu çalışmada enerji ve çevre sorunlarının engellenmesi maksadıyla dünya üzerinde geliştirilen sistemlerden birisi olan araçtan şebekeye sistemlerin entegrasyonu ve elektrikli araçların mevcut elektrik şebekelerine bağlantısındaki sorunlar tespit edilmiş, bu sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are some problems in the integration of electric vehicles, which have become widespread in this century and cause less harm to the environment, into the existing grid. How to overcome these problems was discussed and solutions were proposed for the problems that arise while integrating electric vehicles into the grid. In addition, it is still not fully resolved how V2G (vehicle to grid) electricity transmission from the batteries of electric vehicles to the grid can be seamless. Grid integrated electric vehicles are promising technologies to reduce the environmental impact of smart grids and vehicles. In this study, V2G technology in electric vehicles and its impact on vehicle power grids are evaluated. In the coming years, network integrated EV work will accelerate with the development of electric vehicle (EV) technologies and government support for EV. Thus, the two-way use of EV on the grid will reduce the energy price and further increase the practical effects and usage areas of EVs. In this study, the integration of vehicle-to-grid systems, which is one of the systems developed around the world in order to prevent energy and environmental problems, and the problems in the connection of electric vehicles to the existing electricity networks have been determined, and solutions have been proposed for these problems.