Kayseri ili Kocasinan ilçesi şeker pancarı yetiştirilen toprakların verimlilik durumlarının belirlenmesi
Soil fertility of sugar beet fields in the Kocasinan district of Kayseri
  1. Tez No: 773817
  2. Yazar: SEDA ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİHTER ÇOLAK ESETLİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada, Kayseri ili Kocasinan ilçesi şeker pancarı tarımı yapılan arazilerin bazı fiziksel ve kimyasal verimlilik durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Şeker pancarı yetiştirilen tarım arazilerinden 46 toprak örneği alınıp, pH, EC, kireç, bünye, organik madde analizlerinin yanında makro (N, P, K, Ca, Mg, Na) ve mikro (Fe, Mn, Zn, Cu) besin elementi analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları toprak verimliliği açısından incelenmiş ve şeker pancarı tarımı özelinde değerlendirilmiştir. Çalışma alanı toprakları genellikle kumlu tın bünyeli, orta ve hafif alkalin pH'da, çok kireçli, kireçli ve marn kireç içeriğine sahip olup toprakların tuzluluk sorunu yoktur. Toprakların %84'ünün organik madde içeriği düşüktür. Kimyasal analiz sonuçları değerlendirildiğinde, toplam N %98'inin düşük ve orta, yarayışlı P içeriklerinin ise tamamının yüksek ve orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Şeker pancarında kaliteyi etkileyen yarayışlı K, Fe ve Zn elementleri çalışma alanı topraklarında düşük bulunmuştur. Toprakların alınabilir Mg, Ca, Mn ve Cu içerikleri yeterlidir. Şeker pancarında kaliteli ve yüksek verimli bir üretimin yapılabilmesi için toprak analizlerine dayalı etkili bir gübreleme programı yönetiminin yapılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine some physical and chemical productivity status of sugar beet cultivated areas in Kocasinan district of Kayseri province. Texture, pH, EC, CaCO3 and organic matter, macro (N, P, K, Ca, Mg, Na) and micro (Fe, Cu, Mn, Zn) nutrient contents analyses were done on 46 soil samples had taken from sugar beet fields. Results of the analysis were examined in terms of soil fertility and evaluated specifically for sugar beet cultivation. The soils of the study area generally have sandy loam texture, medium and slightly alkaline pH, too chalky, chalky and marl CaCO3 content, and the soils do not have salinity problems. In termsof organic matter content, 84% of soils were found at low level. When the results of the chemical analyses were evaluated, it was determined that 98% of the total N was low and moderate level, and all of the available P contents were high and moderate level. The available K, Fe and Zn elements, which effect the quality of sugar beet, were found at low level in the soils of study area. The available Mg, Ca, Mn and Cu contents of the soils are sufficient. It is important to carry out an effective fertilization program management based on soil analyses to achieve a high quality and high efficiency production.