Kültürel beğeni tarzlarının sosyal medya paylaşımlarına yansıması: TikTok örneği
Reflection of cultural liking styles on social media: The sample of TikTok
  1. Tez No: 773886
  2. Yazar: ALİ MURAT MIRÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÖZSOY TAYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tezin amacı, TikTok içerik üreticilerinin paylaşımları ve bu paylaşımlarına yansıyan beğeni tercihleri üzerinden bir sosyal tabakalaşma analizi yapmaktır. Yeni medya anlayışı ile birlikte hayatımıza giren sosyal medya kavramı dünya üzerinde hızla yayılmaktadır. Uygulama kullanıcılarının/içerik üreticilerinin sayısı milyonlarla ifade edilebilmektedir. TikTok, video paylaşımıyla insanların kendisini ifade etmesini sağlayan, onlara çeşitli paylaşım kurguları veren ya da bu kurguları içerik üreticilerinin oluşturduğu bir sosyal medya uygulamasıdır. Burada paylaşılan videolarda kullanılan mekanlar, efektler, filtreler, bunlara uygun senaryolar ve senaryolara uygun olan ya da olmayan müzik seçimleri içerik üreticilerinin beğenileri ve kültürleri hakkında bilgi verebilmektedir. Bu tezde, geçici ve çabuk tüketilmeye yatkın bir popüler kültür anlayışının ortaya çıkmasıyla birlikte yeni orta sınıfın ve alt kültürlerin nasıl birbirine benzeyen bir beğeni tarzlarının oluştuğu TikTok video paylaşım uygulaması üzerinden incelenecektir. TikTok'taki içerik üreticilerinin yaptığı paylaşımlar, ekonomik, siyasi, etnik ya da başka bir bağlamda azınlık olarak grupların değer, tutum ve yaşam tarzlarını ifade eden alt kültür kavramı hakkında çeşitli kodlar sunmaktadır. Tezde bu paylaşımlar ve bu paylaşımlara yansıyan kodlar, analiz edilerek paylaşım yapan içerik üreticilerinin beğeni kültürleri hakkında analizler yapılacaktır. Bilindiği gibi beğeniler kişilerin kültür seviyelerine göre farklılıklar göstermektedir. Bu duruma beğeni sosyolojisi açısından bakıldığında sosyal tabakalaşmanın ekseninde belirli bir sınıfın tercihi olarak belirli bir beğeni türünden bahsetmek imkansız hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to make a social stratification analysis based on the shares of TikTok content producers and the preferences they reflect on these shares. The concept of social media, which has entered into our lives with the understanding of new media, is spreading rapidly around the world. The number of application users / content producers can be expressed in millions. TikTok is a social media application that allows people to express themselves through video sharing, gives them various sharing fictions or created by content producers. The venues used in the shared videos, effects, filters, scenarios and music choices that are appropriate or not, can provide information about the likes and cultures of the content producers. In this thesis, how the new middle class and subcultures form similar tastes with the emergence of a popular culture that is susceptible to temporary and rapid consumption will be examined through TikTok video sharing application. The sharing of content producers in TikTok provides a variety of codes about the concept of subculture that expresses the values, attitudes and lifestyles of groups as minorities in economic, political, ethnic or other contexts. In the thesis, these shares and the codes reflected in these shares will be analyzed and analyzes will be made on the culture of taste of content producers who share. As it is known, tastes vary according to the cultural level of the people. In terms of sociology of taste, it became impossible to talk about a particular type of taste as the preference of a particular class on the axis of social stratification.