Konya Suğla gölü ve çevresinin arazi örtüsü, iklim değişimi ve etkileşimlerinin trend analizleri, ARIMA modelleri kullanılarak incelenmesi
Investigation of Konya Sugla lake and its surroundings by using land cover, climate change and interactions using trend analyses, ARIMA models
  1. Tez No: 773885
  2. Yazar: HASAN ÇAĞATAY ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTALMIŞ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Büyük su kütleleri arazi kullanımını değiştirir ve bölgesel iklimi etkiler. Bölgesel iklimdeki değişimler meteorolojik verilerin analizi ile belirlenir. Bu çalışmada, Suğla Gölü'nün bölge iklimine olan etkilerinin 60 yıllık dönemde (1960 - 2020) trend analizleri, Otoregresif Entegre Hareketli Ortalamalar (ARIMA) modelleri ve uzaktan algılama teknikleri kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, 4 meteoroloji istasyonundan elde edilen nem, sıcaklık, rüzgâr ve yağış zaman serilerine uygulanan trend analizleri meteorolojik verilerdeki herhangi bir pozitif veya negatif trendin varlığını tespit etmek için kullanılmıştır. Trend analizlerinin ardından, zaman serisi kestirimi ve tahmin yöntemi olan ARIMA modelleri ile meteorolojik veriler için 10 yıllık dönemde (2020 - 2030) tahminlerde bulunulmuştur. Uzaktan algılama teknikleriyle, 1984, 1990, 2000, 2006, 2010, 2020 ve 2022 yıllarına ait Landsat uydu görüntüleri kullanılarak arazi kullanımındaki değişimler belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, tüm istasyonlarda trend analiz ve ARIMA tahminlerinde artan ve azalan trendler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Large bodies of water change land use and affect regional climate. Changes in the regional climate are determined by the analysis of meteorological data. In this study, it is aimed to investigate the effects of Suğla Lake on the climate of the region by using trend analyzes, Autoregressive Integrated Moving Averages (ARIMA) models and remote sensing techniques over a 60-year period (1960 - 2020). For these purposes, trend analyzes applied to humidity, temperature, wind and precipitation time series obtained from 4 meteorological stations were used to detect the presence of any positive or negative trend in meteorological data. After the trend analysis, predictions were made for the meteorological data in a 10-year period (2020 - 2030) with ARIMA models, which are time series estimation and forecasting method. With remote sensing techniques, changes in land use were determined by using Landsat satellite images of 1984, 1990, 2000, 2006, 2010, 2020 and 2022. As a result of the study, increasing and decreasing trends were determined in trend analysis and ARIMA forecasts at all stations.