Deneysel peritoneal karsinomatoz modelinde hipertermik intraperitoneal kemoterapinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of hyperthermic intraperitoneal chemotherapy in experimental peritoneal carcinomatosis model
- Tez No: 773941
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YAVUZŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamız da (1)atimik farelerde peritoneal karsinomatoz (PK) modeli oluşturularak, bu modelde kendi geliştirdiğimiz peritoneal infüzyon pompasıyla intraperitoneal kemoterapi verilmesi, (2)intraperitoneal kemoterapi etkinliklerinin farklı ısı ve ilaçlarda karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Peritoneal karsinomatoz modeli, CC531 kolon karsinomu hücre hattı kullanılarak atimik farelerlerde oluşturulmuştur. PK oluşmuş modeller, her biri yedi hayvandan oluşan dört gruba randomize edildi: grup 1: kontrol(n = 7), grup II: mitomisin C(MMC) ile normotermik intraperitoneal kemoterapi (NİPEK) (n = 7), grup III: mitomisin Cile hipertermik intraperitoneal kemoterapi (HİPEK) (n = 7), grup IV: 5-Fluorourasil(5-FU) ile normotermik intraperitoneal kemoterapi(n=7) uygulandı. Tüm hayvanlarda, tümör gelişimi sağlandı. Tümör yükü tedavi grubu III de anlamlı olarak azalırken, diğer gruplarda anlamlı bir fark saptanmamıştır(p=0.034).PK fare modelinde, hippertermik intraperitoneal MMC uygulaması en yüksek tümörosidal etkiye sahipti. PK modelimiz, HİPEK ve İPİP etkinliğini değerlendirmemizi sağlamıştır. Bundan sonraki çalışmalarda farklı ilaç etkinliklerinin, oluşturduğumuz PK modellerinde değerlendirilmesi planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, it is aimed to (1) create a peritoneal carcinomatosis (PC) model in athymic nude mice, administer intraperitoneal chemotherapy with the peritoneal infusion pump we developed in this model, and (2) compare the intraperitoneal chemotherapy efficacy at different temperatures and drugs. The peritoneal carcinomatosis model was established in athymic nude mice using the CC531 colon carcinoma cell line. Models with PC were randomized into four groups of seven animals each: group I, control group (n=7), group II normothermic intraperitoneal chemotherapy(NIPEC) with mitomycin C(MMC)(n=7), group III hyperthermic intraperitoneal chemotherapy(HIPEC) with mitomycin C (n=7), group IV NIPEC with 5-Fluorouracil (5-FU) were applied. Tumor development was achieved in all animals. While the tumor burden decreased significantly in treatment group III(p=0.034), no significant difference was found in the other groups. In the PC mouse model, hyperthermic intraperitoneal administration of MMC had the highest tumoricidal effect. Our PC model provided a good opportunity to examine the efficacy of HIPEC and IPIP. In future studies, it is planned to evaluate different drug efficacy in the PC models we have created.