Periodontitisli hastalarda hipoksi, apoptoz ve oksidatif stres ilişkisinin biyokimyasal olarak incelenmesi.
Hypoxia, apoptosis and oxidative stress in patients with periodontitis.
- Tez No: 773944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇEKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Sistemik olarak sağlıklı Evre III ve IV, Derece C Periodontitis hastalarında oksidasyon ve apoptoz mekanizmalarını klinik durumla ilişkili olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Klinik durum, oksidatif stres ve apoptoz belirteçleri arasındaki korelasyon incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu Evre III ve IV, Grade C periodontitisli sistemik sağlıklı bireylerden, kontrol grubu sistemik ve periodontal olarak sağlıklı bireylerden oluşmaktadır. Tükürükte Kaspaz-3, Kaspaz-8, Kaspaz-9, IL-1β, TNF-α, HIF-1α, TAS, TOS ölçümleri yapılmıştır. DOSta Luminol ve Lusigenin aracılı Kemiluminesans ile reaktif oksijen moleküllerinin belirlenmesi gerçekleştirilmiştir. Plak İndeksi(PI), Gingival İndeks(GI), Sondalanabilir Cep Derinliği(SCD), Klinik Ataşman Düzeyi(KAD), Sondalamada Kanama(SK) ve mobilite düzeyi kaydedilmiştir. Verilerin dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiştir. Gruplar arasında klinik ve biyokimyasal parametrelerin karşılaştırılması Mann-Whitney U testi ile gerçekleştirilmiştir. Klinik ve biyokimyasal değişkenler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the apoptosis and oxidation mechanisms in systemically healthy Stage III and IV, Grade C periodontitis patients in relation to clinical status. Additionally, correlation between clinical status, oxidative stress and apoptosis markers is examined. Materials and Methods: Study group consists of 30 systemically healthy individuals diagnosed with Stage III and IV, Grade C periodontitis between ages 18 and 45. Control group consists of 29 systemically and periodontally healthy individuals between ages 18 and 45. Caspase-3, Caspase-8, Caspase-9, IL-1β, TNF-α, HIF-1α, TAOC, TOC measurements were made in saliva. Identification of reactive oxygen molecules was carried out by Luminol and Lucigenin-mediated Chemiluminescence in gingival crevicular fluid(GCF) samples. Plaque Index(PI), Gingival Index(GI), Probing Pocket Depth (PPD), Clinical Attachment Level (CAL) , Bleeding on Probing (BOP) and tooth mobility were recorded. Kolmogorov-Smirnov test was applied to examine the distribution of the data. Mann-Whitney U test was used to compare clinical parameters and biochemical findings between study and control groups. Pearson Correlation Analysis was performed to examine the correlation between clinical and biochemical variables. All statistical analyzes in the study were performed using SPSS, v.22.0 statistical software.