Oksijen difüzyon-absorbe problemi
Oxygen diffusion-absorbian problem
- Tez No: 77395
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
V ÖZET OKSİJENİN DİFÖZYON VE ABSORPSİYON PROBLEMİNİN ÇÖZÜLMESİ YILDIRIM, Okan Yüksek Lisans Tezi, Matematik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Turgut ÖZİŞ Eylül 1998, Absorbe dokusu içine oksijen difüzyonu kompleks bir problemdir ve bu prosesi modelleştirmek için yapılan herhangi bir hareket gerçek biyolojik proseslerin basitleştirilmesi ile ilişkilidir. Bu yazıda; problemin matematik bir modeli, silindirik şekli kullanılarak anlatılmıştır. Bu problem için deneysel data kaynaklardan bulunmuş ve modele iki olay uygulanarak iyi sonuçlar elde edilmiştir. Oksijen difüzyon-absorbe probleminin çözümü için en kolay ve doğru sonucu veren metod Truncation metodudur. İleriki kısımda; eğer yeterli deneysel data bulunursa, sınırsal şekiller ve elde edilen absorbe fonksiyonları ile ilgili kararlar datalar modellenerek verilebilir. Bunlarda başka çalışmalara ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT SOLUTION OF AN OXYGEN DIFFUSION-ABSORPTION PROBLEM YILDIRIM, Okan MSc in Ma thematic Department Supervisor : Prof. Dr. Turgut ÖZİŞ September 1998, The problem of oxygen diffusion into absorbing tissue is complex, and any attempt to model this process involves simplifications of the actual biological processes. Herein is presented a mathmematical model of this problem, using cylindrically-shaped sections of tissue. Experimental data has been found for this problem in the literature, and good agreement is obtained for two cases using this model. It is shown that the truncation method is a useful and accurate method for solving oxygen diffusion-absorption problems. Furthermore, if enough experimental data is available, then some conclusions may be made concerning the boundary shapes and the absorption functions obtained by modeling this data. These may possibly be used as predictive guidelines for other studies.