Understanding physical changes in traditional houses used as houses or hotels: The case of Mustafapaşa Village in Cappadocia
Konut veya otel olarak kullanılan geleneksel konutlardaki fiziksel değişimleri anlamak: Kapadokya Mustafapaşa Köyü örneği
  1. Tez No: 773988
  2. Yazar: BUSE MELİS ALPÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Değişim, durumlar arasında farklılaşma veya ilişkisel bir farklılık olarak tanımlanabilir. Doğadaki her şeyde olduğu gibi, geleneksel yapılar için de değişim kaçınılmazdır. Yeniden işlevlendirme veya özgün kullanımın devamlılığı ile bu konutların bir kısmı değiştirilirken bazı değerleri korunarak, sürdürülebilir. Bir koruma tartışması olarak bu yüksek lisans tezi, geleneksel konutların otel olarak işlevlendirildiğinde ve özgün işlevini koruduğunda geçirdiği değişimi anlamayı amaçlamaktadır. Ürgüp, Göreme, Avanos, Uçhisar ve Ortahisar yerleşimlerini kapsayan ve eşsiz kültürel peyzaja sahip olan Kapadokya, taş işçiliği ve kaya oyma tekniklerle inşa edilmiş geleneksel konutlarıyla tanınır. Turizm ve sosyoekonomik gelişmelerle otel olarak restore edilen geleneksel konutlar son otuz yılda giderek artarken, özgün konut işlevini sürdüren örnekler de olmuştur. Tüm yönleri göz önünde bulundurularak Mustafapaşa köyünden seçilen toplam 8 yapı seçilmiştir. Bu yüksek lisans tezi sonucunda, işlev değişiminin bir evin orijinal özelliklerinin korunmasına nasıl ve ne ölçüde etki ettiğini görmek amaçlanmıştır. İşlev değişiminin etkisine bakılırken iki durum incelenmiştir: bir grup geleneksel konut orijinal işlevi ile korunurken diğer çalışma grubu otel olarak korunan geleneksel konutlardır. Tez kapsamında tüm bu açılardan geleneksel konutların sadece fiziksel özelliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Mustafapaşa'dan seçilen geleneksel konut örnekleri, konum özellikler, planimetrik özellikler, cephe, mimari elemanlar, yapım tekniği ve mekânların işlevi olmak üzere yedi parametredeki değişimler açısından incelenmiştir. Ardından analiz sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Ev örneklerinin kendi aralarında, otel örneklerinin kendi aralarında değerlendirilmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Daha sonra, bu tez; otel örneklerinde ve ev örneklerinde tespit edilen fiziksel değişimlerin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması ile sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Change can be defined as alteration between situations or a relational difference. As with everything in nature, change is inevitable for traditional buildings. With the continuity of original use or refunctioning, some of traditional houses can be changed while preserving some of their values. As a conservation problem this master's thesis aims to see the changes caused by the interventions to meet the contemporary needs in two cases: when the traditional houses are conserved with its original function versus when they are conserved with a new function as hotel Having a unique cultural landscape Cappadocia, includes the settlements like Ürgüp, Göreme, Avanos, Uçhisar and Ortahisar, and is known for its peculiar traditional houses built with rock carving and stone masonry techniques. While traditional houses, which have been restored as hotels due to tourism based economic developments have increased gradually in the last thirty years, there have been examples that sustained their original function. Taking these aspects into consideration, 8 traditional house examples in Cappadocia Mustafapaşa are selected. As a result of this master thesis, it is aimed to see how and to what extend functional change affect conservation of original features of a house in two cases: when the traditional houses are conserved with its original function versus when they are conserved with a new function. With the scope of this thesis, only the changes occurred in physical features of the traditional houses have been studied among all these respects. The traditional house cases selected from Mustafapaşa are analyzed in terms of changes in seven parameters: the locational features, planimetric features, façade, architectural elements, construction technique and function of spaces. Following this, the data obtained as a result of the analysis were evaluated. Evaluation and comparison of house samples among themselves and hotel samples among themselves are made. Afterwards, the thesis concludes by interpreting physical changes detected in the hotel samples with the house samples.