Micropropagation of princess tree (Paulownia tomentosa steud)
Micropropagation of princess tree (Paulownia tomentosa steud)
- Tez No: 773989
- Danışmanlar: PROF. DR. EFTAL DUZYAMAN, PROF. DR. ALİCİA AYERDI GOTOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışması, İzmir İli, Bademli Çiftçi Kooperatifi Bitki Doku Kültürü Laboratuvarında 2022 yılında gerçekleştirilmiştir. Prenses ağacı (Paulownia tomentosa) tohumlarından üretilen bitkicikler mikro kültürünün başlangıç materyalini oluşturmuşlardır. Tohumlar, 0.5 mgl-1 BAP büyüme düzenleyicileri ile sıvı Murashige ve Skoog (MS) ortamında çimlendirilmiştir. Çoğaltma aşamasında 6-BenzylAminoPurine'nin (BAP) farklı konsantrasyonları (0.0, 0.5, 0.5+0.1 NAA, 1.0+0.1NAA, 2.0+0.1NAA mgl-1) test edilmiştir. BAP konsantrasyonunun (0-1.5 mgl-1) arttırılması bitki başına sürgün ve yaprakların çoğalmasını arttırmıştır. Bununla birlikte, daha yüksek hormon dozları, bitkicik tabanında kallus büyümesine neden olarak olumsuz bir fizyolojik etki ile sonuçlanmıştır. Bu nedenle, sürgün çoğalması için en iyi uygulama (6.67~7 sürgün/eksplant) 1.5 mgl-1BAP ile kaydedilmiştir. Çoğaltılmış sürgünler, farklı konsantrasyonlarda (0.0, 0.5, 1.0 mg/l) İndol bütirik asit (IBA) veya Naftalin asetik asit (NAA) içeren köklendirme MS ortamına aktarılmıştır. IBA, prenses ağacının in vitro köklenmesinde NAA'dan daha etkili olmuştur. Test edilen her iki IBA konsantrasyonu (%100) köklenme yüzdesi vermiştir. 0,5 mgl-1 IBA ile desteklenmiş MS ortamı, en iyi kök büyümesini ve gelişimini sağlamıştır. Köklü Bitkicikler perlit içinde başarılı bir şekilde iklimlendirilmiştir: Cocopeat: turba (1:1:1 V/V/V) ortam bileşimleri.
Özet (Çeviri)
This study was undertaken in Plant Tissue Culture Laboratory of Bademli Farmer's Cooperative, Izmir Province, Turkey in 2022. For micropropagation of Princess tree (Paulownia tomentosa) seeds were used. The seeds were germinated onto liquid Murashige and Skoog (MS) medium strength with 0.5mgl-1 BAP growth regulators. Different concentrations (0.0, 0.5, 0.5+0.1 NAA, 1.0+0.1NAA, 2.0+0.1NAA mgl-1) of 6-BenzylAminoPurine (BAP) were tested during multiplication stage. Increasing the concentration of BAP (0-1.5 mgl-1) increases the proliferation of shoot and leaves per plant. However, further increase leads to a negative physiological effect by producing abundant callus growth on the base of the plantlet. Hence, the most effective treatment for shoot multiplication (6.67~7 shoots/explant) was recorded by 1.5 mgl-1BAP. Multiplied shoots were transferred into a rooting MS medium containing different concentrations (0.0, 0.5, 1.0 mg/l) of Indole butyric acid (IBA) or Naphthalene Acetic Acid (NAA). IBA was more effective than NAA for in vitro rooting of Princess tree. Both tested concentrations of IBA gave (100%) root proliferation. MS medium supplemented with 0.5 mgl-1 IBA produced the most effective root. Rooted Plantlets were successfully acclimatized using perlite: Cocopeat: peat (1:1:1 V/V/V) media compositions.