Bir otonom su altı araç modelinin hidrodinamik akış karakteristiklerinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of hydrodynamic flow characteristics of an autonomous underwater vehicle model
- Tez No: 774058
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ÖZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında, arkası küt bir su altı otonom araç modelinin burun yapısı, uzunluğu ve model etrafındaki akış parametreleri değiştirilerek, söz konusu akış yapısının ve karakterinin ne şekilde değiştiği deneysel olarak incelenmiştir. Modelin iki farklı burun yapısı (eliptik ve yarı eliptik) ve iki farklı uzunluğu (L=220 ve 320 mm) için su tünelinde PIV ve boya görselleştirme deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu deneylerde, Reynolds sayısı (Re=32000 ve 64000), daldırma oranı (0.5≤h/D≤3.5) ve hücum açısı (α=0°, 4°, 8° ve 12°) parametreleri değiştirilerek akış karakteristiği ve serbest yüzeyin etkisi araştırılmıştır. Çalışmada geometri etrafında oluşan akış özellikleri; akım yönündeki ve dik yöndeki hız bileşenleri (u ve v), akım çizgileri (ψ), Reynolds gerilmeleri, türbülans kinetik enerji (TKE), girdap ve türbülans çalkantı kontur değişimleri ortalama olarak ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlarda, daldırma oranı h/D
Özet (Çeviri)
In this thesis, of a blunt-back underwater autonomous vehicle model, the nose structure and the length, and the flow parameters around the model were changed, and how the flow structure changed was analysed experimentally. For two different nose structures (elliptical and semi-elliptical) and lengths (220 and 320 mm) of the model, PIV and dye visualization experiments were carried out in a water tunnel. In PIV and dye experiments, changing Re number (32000 and 64000), immersion ratio (0.5≤h/D≤3.5) and angle of attack (α=0°, 4°, 8° ve 12°) parameters, the effect of free surface was investigated. Streamwise and cross-stream velocity components (u and v), streamlines (ψ), Reynolds stresses correlations, turbulence kinetic energy (TKE), vorticity and turbulence fluctuation contour variations are considered as time-averaged. Then, it was observed that in the case of immersion ratio h/D