Replacement of the basic and acidic components of magnesium potassium phosphate cement with calcium sulphoaluminate cement and fly ash phosphate salts
Magnezyum potasyum fosfat çimentosundaki bazik ve asidik bileşenlerin kalsiyum sülfoalüminat çimentosuve uçucu kül fosfat tuzları ile değiştirilmesi
- Tez No: 774112
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN TURHAN ERDOĞAN, DOÇ. DR. ÇAĞLA AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Magnezyum fosfat çimentosu (MFÇ), inşaat malzemesi olarak kullanımı olan bir asit baz çimentosudur. Bu çimento, yüksek erken dayanım gibi Portland çimentosuna kıyasla üstün özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, MFÇ kısa priz süresine, yüksek hidratasyon ısısına ve düşük suya dayanıklılığa sahiptir. Ayrıca bu bağlayıcı 1500 ˚C'de elde edilen ölü yanmış magnezyum oksit kullandığı için maliyeti yüksektir, büyük miktarda enerji gerektirir ve CO2 salar. Bu çalışmada, MFÇ çimentosunun iki ana bileşeni, ölü yanmış MgO ve potasyum dihidrojen fosfat, daha ucuz ve çevre dostu malzemeler olan kalsiyum sülfoalüminat çimentosu ve bir fosforik asit-uçucu kül karışımı ile üç grup olarak ikame edilmiştir. Grup I'de KH2PO4, uçucu kül fosfat ile ikame edilmiştir. Bu karışımlarda priz süresinin kısaldığı ve suya dayanıklılığın önemli ölçüde arttığı gözlenmiştir. Grup II'de MgO yerine kalsiyum sülfoalüminat çimentosu kullanılmıştır. Bu karışımlarda priz süresi 7 saate kadar çıkmış ve basınç dayanımı erken yaşlarda düşük olsa da 28. günde referans karışımınkine yaklaşmıştır. Grup III'te iki bileşen de ikame edilmiştir. Bu karışımların prizsüresi Grup I'dekilere kıyasla uzun, Grup II'dekilere kıyasla kısadır. Üç grup arasında en düşük basınç dayanımına sahip olanlar bu gruptakilerdir. Tipik MFÇ'lerdekinin aksine, tüm karışımlarda oluşan tepkime ürünleri ağırlıklı olarak amorftur.
Özet (Çeviri)
Magnesium phosphate cement (MPC) is an acid-base cement with applications as a construction material. This cement has properties superior to portland cement like high early strength. However, MPC has a short setting time, high heat of hydration, and poor water resistance. In addition, this cement uses dead-burned magnesium oxide, prepared at around 1500 ˚C, which consumes much energy, releases CO2, and increases cost. In this study, the two main components of magnesium potassium phosphate cement, dead-burned MgO and potassium dihydrogen phosphate (KH2PO4) are replaced with less-expensive and environmentally-friendly materials; a calcium sulphoaluminate cement and a mixture of phosphoric acid and fly ash, in three groups of mixtures. In Group I, KH2PO4 is replaced with the fly ash phosphate, and it is observed that the setting time is shortened, but water resistance increases significantly. In Group II, MgO is replaced with calcium sulfoaluminate cement, setting time increases up to 7 hours, and early-age compressive strength is low, but similar to the reference mix at 28 d. In Group III, both components are replaced. This group has a longer setting time than Group I and shorter than Group II as well as lower compressive strength. Unlike in typical MPC, Reaction products of all mixtures are predominantly amorphous.