Bir silahlı devlet dışı aktör olarak Hizbullah'ın Lübnan dış politikalarına etkisi
The impact of Hizbollah as an armed non-state actor on Lebanon foreign policies
  1. Tez No: 774155
  2. Yazar: OĞUZ KAZMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜLDEN AYMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Silahlı devlet dışı aktörler uluslararası ilişkilerde gittikçe önem kazanan konulardan birisidir. İkinci Dünya Savaşı'ndan günümüze olan süreçte uluslararası siyasette ciddi bir iz bırakmışlardır. Hizbullah, silahlı devlet dışı aktörler içerisinde yer alan önemli bir aktördür. Bu tez çalışmasında Hizbullah'ın bu öneminin altı çizilmeye çalışılmıştır. Hizbullah silahlı devlet dışı aktörlerde biricik bir yapı olarak görülmüştür. Bir milis gücünden uluslararası siyasete etki edecek bir yapıya dönüşmüştür. Tezin amacı Hizbullah'ın nasıl bir şekilde tanımlanması gerektiğinin belirlenmesidir. Çünkü Hizbullah devlet dışı aktörler içerisinde örneği olmayan bir aktör olarak kabul edilmektedir. Hizbullah dünya siyasetini etkileyen bir aktör olmasının yanında Lübnan iç ve dış siyasetini de etkileyen bir aktördür. Çalışmada Hizbullah'ın Lübnan dış egemenliği ile olan mücadelesi anlatılmaktadır. Bu durumun da Hizbullah'ı diğer devlet dışı aktörlerden ayıran yegane unsur olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Armed non-state actors are an increasingly important issue in international relations. In the process from the Second World War to the present day, they have left a serious impact on international politics. Hezbollah is an important actor within the armed non-state actors. In this thesis, this importance of Hezbollah has been tried to be underlined. Hezbollah has been seen as a unique entity among armed non-state actors. It has transformed from a militia force into a power that will affect international politics. The main aim of the thesis is to determine how Hezbollah should be defined. Because Hezbollah is considered as an entity without an example in non-state actors. While Hezbollah is an actor influencing world politics, it is also an actor that affects Lebanon's domestic and foreign politics. {1,5 line pacing must be set for abstract. For theses in Turkish, the summary in Turkish must have 250 words minimum and span 1 to 3 pages, whereas the extended abstract in English must span 3-5 pages. For theses in English, the abstract in English must have 250 words minimum and span 1-3 pages, whereas the extended summary in Turkish must span 3-5 pages. In these study, Hezbollah's struggle with Lebanese foreign sovereignty is tried to be explained. It has been emphasized that this is the main factor that makes Hezbollah different from other non-state actors.