Uluslararası diplomaside sporun yumuşak gücü ve stratejik önemi
The soft power and strategic importance of sports ininternational deplomacy
  1. Tez No: 774154
  2. Yazar: İLHAN GÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FATİH YENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı, uluslararası ilişkilerde spor diplomasisi ve sporun yumuşak gücünün daha iyi anlaşılması ve uluslararası arenada daha etkin kullanılması yönünde görüşler ortaya koymaktır. Bu çalışma, nitel araştırma paradigmasına uygun ve durum çalışma deseni ekseninde şekillenmiştir. Veriler, araştırmacının uzman görüşüne sunarak hazırlanmış olduğu yarı yapılandırılmış görüşme sorularından elde edilmiştir. Görüşme, 6 Olimpik ve 6 Olimpik olmayan Spor Federasyon Başkanalarıyla yapılmıştır. Spor Federasyon Başkanlarına“spor diplomasisi”,“sporun yumuşak gücü”ve“spor diplomasisinin stratejik önemi”başlıkları altında 3 konu her bir konu için 4 soru ve toplamda 12 soru yöneltilmiştir. Veriler, bireysel görüşme yöntemi ile toplanmış ve verilerin analizinde, içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Olimpik ve Olimpik olmayan Spor Federasyon Başkanlarıyla yapılan görüşmeler sonunda elde edilen bulgular, 12 temel başlık altında toplanmıştır. Bu bulguların analizlerinde ön plana çıkan ortak temalar ise; sporun evrensel boyutta bir olgu olduğu, aktif spor diplomasisinin ülkeyi uluslararası arenada daha etkin kılacağı, spor federasyon başkanlarının spor elçisi konumunda oldukları, sporun milli duyguları pekiştirmede önemli bir etken olduğu, sporun yumuşak güç unsurlarıyla desteklenmesi gerektiği, ülkemizde spor yönetim ve politikalarında revizyon yapılması gerektiği, sporun toplumları etkileme gücünden istifade edilmesi gerektiği, spor etkinlik ve organizasyonlarının ülke tanıtımı ve ülke markası oluşturulmasında önemli bir etken olduğu, başarılı sporcuların spor diplomasisi ve sporun yumuşak gücünü olumlu yönde etkiledikleri, spor diplomasisinin resmi bir kurum çatısı altında yürütülmesi gerektiği, spor diplomasisi ve spor politikalarında başarılı ülkelerin örnek alınması gerektiği ve bazı spor branşlarında marka olmak gerektiği görüşleridir. Tüm analiz ve değerlendirmelerin sonunda, ülkemizde son yıllarda spor etkinlikleri, spor organizasyonları, spor başarıları ve Olimpiyatlara adaylık konusunda olumlu yönde gelişmelerin yaşandığı ancak ülkemizde spor diplomasisi ve sporun yumuşak gücünün tam olarak anlaşılmadığı, bu güçlerin uluslararası arenada etkin kullanılmadığı ve farklı toplumlar üzerinde etki yaratacak politikalara dönüştürülmediği görüşü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to put forward views on sports diplomacy and the soft power of sports to be better understood in international relations and be used more effectively in the international arena. This study is shaped in accordance with the qualitative research paradigm and on the axis of the case study pattern. The data were obtained from semi-structured interview questions prepared by the researcher by presenting them to expert opinion. The meeting was held with 6 Olympic and 6 non-Olympic Sports Federation Presidents. The Presidents of the Sports Federation were asked 3 subjects, 4 questions for each subject and 12 questions in total, under the headings of“ the sports diplomacy”,“the soft power of sports”and“the strategic importance of sports diplomacy”. The data were collected by individual interview method and the content analysis method was used in the analysis of the data. The findings obtained at the end of the meetings with the Olympic and non-Olympic Sports Federation Presidents were gathered under 12 main headings. The common themes that come to the fore in the analysis of these findings are; sports is a universal phenomenon, active sports diplomacy will make the country more effective in the international arena, Sports Federation Presidents are in the position of sports ambassadors, sports are an important factor in reinforcing national feelings, sports should be supported with soft power elements, sports management and policies in our country should be revised, sports should benefit from the power of influencing societies, sports events and organizations are an important factor in promoting the country and creating a country brand, successful athletes affect positively sports diplomacy and the soft power of sports, sports diplomacy should be carried out under the roof of an official institution, sports diplomacy and sports policies are the views that successful countries should be taken as an example and that it is necessary to be a brand in some sports branches. At the end of all analyzes and evaluations, it has emerged that, in recent years, there have been positive developments in sports events, sports organizations, sports achievements, and candidacy for the Olympics in our country, however; the sports diplomacy, and the soft power of sports are not fully understood in our country, these forces are not used effectively in the international arena and that they have not been turned into policies that will have an impact on different societies.