Sızıntı sularının ardışık anaerobik, aerobik ve doğal arıtma reaktörlerinde arıtılması
Treatment of leachate in sequential anaerobic, aerobic and natural treatment reactors
  1. Tez No: 774198
  2. Yazar: AYÇA İREM ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ AĞDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu projede Dünya'da ve Türkiye'de arıtılması zor ve pahalı olan sızıntı sularının arıtılması için bir model sistem üzerinde durulmuştur. Bilindiği üzere sızıntı suları çok farklı türde kirleticileri içerisinde bulunduran ve zor arıtılabilen atıksular kapsamındadır. Sızıntı sularının organik kirliliği oldukça yüksektir. Dolayısıyla tek bir arıtma ünitesi ile arıtılması mümkün değildir. Anaerobik/aerobik yöntemler sızıntı sularının arıtılmasında sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle anaerobik basamak sızıntı sularının yüksek organik kirliliğini gidermekte oldukça etkili bir yöntemdir. Bu proje çalışmasında; Denizli B.B katı atık depolama sahasından alınan sızıntı sularının, anaerobik yukarı akışlı çamur yatak reaktöründe (YAÇYR) ve buna seri olarak bağlanan sürekli karıştırmalı tank reaktör (SKTR)'ün ardından pilot ölçekli doğal arıtma reaktöründe arıtılabilirliği üzerine çalışılmıştır. Çalışmadaki amaç sızıntı sularının alıcı ortama deşarj kriterlerini sağlayacak düzeyde arıtma sağlamaktır. Çalışma sonucunda; anaerobik, aerobik ve doğal arıtma reaktörlerinde KOİ giderme verimi sırasıyla %96, %99 ve %63'tür. BOİ5 konsantrasyonu anaerobik reaktör girişinde 960 mg/L civarında iken arıtma sistemi sonucunda bu değer 20 mg/L'ye kadar düşürülmüştür. Doğal arıtma sonrasında yapılan ağır metal analizlerinde ise Fe, Cr ve Ni giderimleri sırasıyla %97,4, %97,7 ve %95,8'dir. ANAHTAR KELİMELER: Anaerobik, Aerobik, Doğal Arıtma, Sızıntı Suyu
Özet (Çeviri)
In this project, a model system has been focused on for the treatment of leachate, which is difficult and expensive to treat in the world and in Turkey. As it is known, leachate is within the scope of wastewater that contains many different types of pollutants and that can be difficult to treat. Organic pollution of leachate is quite high. Therefore, it is not possible to treat it with a single treatment unit. Anaerobic/aerobic methods are frequently used in the treatment of leachate. It is a very effective method especially in removing the high organic pollution of anaerobic step leachate. In this project work; The treatability of leachate taken from Denizli Metropolitan Municipality solid waste landfill in anaerobic upflow sludge bed reactor (UASB) and a continuous stirred tank reactor (CSTR) connected to it in pilot scale natural treatment reactor was studied. The aim of the study is to provide treatment at a level that will meet the discharge criteria of leachate to the receiving environment. In the results of working; The COD removal efficiency in anaerobic, aerobic and natural treatment reactors is 96%, 99% and 63%, respectively. While the BOD5 concentration was around 960 mg/L at the inlet of the anaerobic reactor, this value was reduced to 20 mg/L as a result of the purification system. In the heavy metal analyzes performed after natural treatment, the removals of Fe, Cr and Ni were 97.4%, 97.7% and 95.8%, respectively. KEYWORDS: Anaerobic, Aerobic, Leachate, Natural Treatment