Psoriazis hastalarında sindekan-1, sindekan-4, TNF-alfa ve IL-17A düzeylerinin değerlendirilmesi
The assessment of syndecan-1, syndecan-4, TNF-alfa and il-17A levels in patients with psoriasis
- Tez No: 774307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KORKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Psoriazis, sistemik birçok komorbiditenin eşlik edebildiği, kronik bir cilt hastalığıdır. Nadir görülen eritrodermik ve püstüler formları olmakla birlikte en sık görülen tipi eritemli, skuamlı papül ve plaklarla karakterize kronik plak psoriazisdir. Hücre zarında reseptör ve ko-reseptör fonksiyonları olan proteoglikan yapıdaki sindekan moleküllerinin çeşitli hastalıklardaki rolleri üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. Literatürde, psoriazisli hastalarda serum sindekan-1 ve 4 düzeylerinin değerlendirildiği bir çalışmaya tarafımızca rastlanmamıştır. Bu çalışmada; inflamatuvar bir hastalık olan psoriaziste, hastaların serumlarındaki sindekan-1 ve 4 düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve hastaların demografik, fiziksel ve klinik özellikleri, laboratuvar bulguları ile serum sindekan-1, sindekan-4, TNF-α ve IL-17A düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla 40 psoriazis hastası ve 40 sağlıklı kişi çalışmaya dahil edildi. Hastaların anamnezleri ve fizik muayene bulguları kaydedildi. Hasta ve kontrol gruplarında serum sindekan-1, sindekan-4, TNF-α ve IL-17A düzeyleri ELISA yöntemiyle çalışıldı. Elde edilen veriler, SPSS 18 programı ile analiz edildi. Çalışmanın sonuçlarında; serum TNF-α ortanca değeri hastalarda 25,07(41,70), kontrol grubunda 18,21(48,51) saptandı (p=0,444), serum IL-17A ortanca değeri hasta grubunda 59,94(12,97), kontrol grubunda 37,74(15,10) bulundu (p=
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic skin disease, which might be accompanied by many comorbidities. Although there are rare erythrodermic and pustular forms, the most common type is chronic plaque psoriasis, which is characterized by erythematous, scaly papules and plaques. Many studies have been conducted on the roles of syndecan molecules in proteoglycan structure, which have receptor and co-receptor functions in the cell membrane and function in pathological processes, in various diseases. To our knowledge, there is no study in the literature evaluating serum syndecan-1 and 4 levels in patients with psoriazis. In this study, It was aimed to compare the levels of syndecan-1 and 4 in the serum of the psoriatic patients with healthy controls and to examine the relationship between the demographic, physical and clinical properties of the patients and serum syndecan-1, syndecan -4, TNF-α and IL-17A levels. For this purpose, 40 psoriasis patients and 40 healthy people were included in the study. The anamnesis and physical examination findings of the patients were recorded. Serum syndecan-1, syndecan-4, TNF-α and IL-17A levels were studied by ELISA method in patient and control groups. Obtained data were analyzed with SPSS 18 program. Results of our study are; median serum TNF-α values were 25,07(41,70) and 18,21(48,51) in patients and controls, respectively (p=0,444). Median serum IL-17A levels were 59,94(12,97) and 37,74(15,10) in patient and in control groups respectively (p=