Kabergolin kullanan hiperprolaktinemi hastalarında nazal değişikliklerin değerlendirilmesi ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması
- Tez No: 774306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE MEHLİKA KUŞKONMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Hiperprolaktinemi tedavisinde kullanılan kabergolin etken maddesinin uzun süreli kullanımı sonucunda nazal havayolu obstrüksiyonu ve koku almada azalmaya sebep olup olmadığını saptamayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Kliniğine 10.12.2021- 10.08.2022 tarihleri arasında başvurmuş 18 yaşından büyük olan, hiperprolaktinemi nedeniyle en az 1 yıl medikal tedavi alan 36 hasta ve 37 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Katılımcıların fizik muayenesi Kulak Burun Boğaz ve İç hastalıkları hekimleri tarafından yapıldı. Hem hasta grubuna hem de kontrol grubuna akustik rinometri ve Sniffin' Sticks 12'li koku tarama testi ve T NOSE anketi uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu Koku toplam puanı ve koku aralık sınıflandırması açısından karşılaştırıldığında anlamlı fark saptandı. Akustik Rinometride hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. T-NOSE ve VAS Skorları açısından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark vardı. Kabergolinin kümülatif doz ve süresi ile koku toplam puanı, VAS Skoru ve T-Skoru arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Koku toplam puanı ile T-Skoru arasında negatif ve anlamlı, koku toplam puanı ve VAS Skoru arasında pozitif ve anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç: Çalışmamızda kabergolin kullanan hasta grubunda koku tarama testi puanlarında anlamlı düşüş ve burun tıkanıklığı yakınmalarının değerlendirildiği T NOSE ve VAS skorlarında anlamlı fark olduğunu ve hasta grubunda subjektif de olsa burunda tıkanıklık şikayetlerinin olduğunu göstermiş olduk. Ayrıca katılımcıların koku toplam puanı ile VAS Skoru ve T-Skoru arasında da güçlü bir korelasyon saptadık.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine whether the long-term use of the cabergoline,which is used in the treatment of hyperprolactinemia,causes nasal airway obstruction and a decrease in sense smell. Materials and Methods: The study consisted of 36 patients older than 18 years of age and received medical treatment for at least 1 year for hyperprolactinemia who applied to Endocrinology and Internal Medicine outpatient clinics between 10.12.2021 and 10.08.2022 and 37 healty individuals. The acustic rinometry and The Sniffin' Sticks screening 12 test and T-NOSE questionnaire were applied to both the patient group and the healty control group. SPSS 23.0 was used for statistical analysis of the data. Results: In our study, when the patient and control groups were compared in Total odor score and odor range classification, a significant difference was found. There was no difference between the patient and control groups in the objective method, Acoustic Rhinometry, there was a significant difference between the patient and control groups performed T-NOSE and VAS Scores. There was no significant correlation between the cumulative dose and duration of cabergoline dose with the total odor score, VAS Score and T-Score. There was a negative and significant correlation between the odor total score and the T-Score, and a positive and significant correlation between the odor total score and the VAS Score. Conclusion: In our study, we showed that patients on cabergoline,had a significantly lower olfactory total score in the patient group than the control group, has significantly higher scores on T-NOSE questionare and VAS Score