Two-echelon distribution network design with collaboration among carriers
Taşıyıcılar arasında iş birliği altında iki aşamalı dağıtım ağı tasarımı
- Tez No: 774326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küreselleşme, e-ticaret ve q-ticaret endüstrilerinin katlanarak büyümesi, değişen pazar alışkanlıkları ve artan lojistik hizmetleri ihtiyacı, tedarik zinciri paydaşları arasında yüksek rekabete neden olmaktadır. İş birliği, bu rekabet ortamında maliyetleri azaltmak için izlenebilecek etkili bir stratejidir. Bu çalışmada, alt kademedeki son teslimat etaplarını tamamlamak için tarafların iş birliği yapabileceği iki kademeli bir dağıtım ağı tasarım problemi tanımlıyoruz. Problemin amaç fonksiyonun hedefi tesis açılışı, nakliye ve bölgesel depolar arası mal transferinden kaynaklanan maliyetleri en aza indirmektir. Üst kademede mallar fabrikalardan doğrudan taşıma ile bölgesel depolara aktarılır. Alt kademede mallar, bölgesel depolardan süt dağıtımı şemasıyla (depodan çıkıp tüm teslimat noktalarına uğradıktan sonra depoya geri dönecek rotalarla) müşterilere teslim edilir. Alt kademedeki rotalama kararlarını modelleme açısından farklılık gösteren üç karma tam sayılı doğrusal programlama modeli geliştiriyoruz. Formülasyonları güçlendirmek için çeşitli geçerli eşitsizlikler önerilmiştir. Geleneksel araç bazlı formülasyonu çözmek için, kesim üretimi bazlı bir yöntem geliştirilmiştir. Rota tabanlı formülasyon için, iş birliğini destekleyecek türde rotalar oluşturan sezgisel bir prosedür geliştirilmiştir. Önerilen modeller, çözüm niteliklerini ve hesaplama sürelerini incelemek için farklı problem boyutlarıyla test edilmiştir. Ayrıca modeller, ortak müşteri sayısı, talep miktarları ve ortak depo sayısı gibi problemin ana parametrelerinin değiştirildiği farklı işbirlikçi dağıtım ağı senaryoları altında test edilerek, iş birliğinden kaynaklanan tasarruflar gibi yönetsel içgörüler keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization, exponential growth of e-commerce and q-commerce industries, changing market habits and increased need of logistics services result in high competition among supply chain pillars. Collaboration is an effective strategy to pursue in this endeavour. We define a two-echelon distribution network design problem in which parties can collaborate to complete the last-mile delivery requests in the lower echelon. The objective is to minimize costs which arise from facility opening, transportation and transfer of goods between regional depots. In the upper echelon, goods are transferred from plants to regional depots via direct transportation. In the lower echelon, goods are delivered to the customers in a milk-run fashion from regional depots. We develop three mixed-integer linear programming models which differ in terms of modelling outbound routing decisions. Several valid inequalities are proposed to strengthen formulations. To solve a traditional vehicle-based formulation, a cut-generation based method is developed. For the path-based formulation, a heuristic route pool generation procedure which promotes collaboration is developed. Proposed models are tested with different problem sizes to examine solution qualities and computational times. Moreover, models are tested under different collaborative network settings in which main parameters of the problem such as number of common customers, demand amounts and number of common depots are varied in order to explore managerial insights such as savings due to collaboration.