An evolutionary algorithm to the two-echelon location routing problems with hard time windows
Zor zaman pencerelerine sahip iki kademeli yer seçimi–rotalama problemlerine evrimsel bir algoritma
- Tez No: 664769
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN SÜRAL, PROF. DR. CEM İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Artan talep nedeniyle yük dağıtım ağlarında yaşanan hızlı büyüme, yük aracı hareketleri için etkin ve verimli yöntemlerin gerekliliğini ortaya çıkartmıştır. Dağıtım ağı etkili tasarım problemlerinden hareketle, zaman pencereli iki kademeli yer seçimi-rotalama problemi incelenmiştir. Bu problem, stratejik ve taktik kararlar dahil olmak üzere iki NP-Zor problemi birleştirir: tesis konum problemi ve araç yönlendirme problemi. Bu çalışmada, birinci kademe şehir dağıtım merkezleri ve uydular; ikinci kademe uydular ve müşteriler arasındaki etkileşimden oluşur. Ağ, farklı özelliklere sahip iki araç filosu aracılığıyla birbirine bağlıdır. Her araç türü mesai saatleri içinde ilgili tesisten ayrılır ve geri döner. Hem tesislere hem de araçlara kapasite kısıtlamaları getirerek ve müşterilere zor zaman aralığı ekleyerek problem karmaşıklığı artar. Sonuç olarak, büyük boyutlu örnekleri makul bir süre içinde iyi kalitede çözmek için genetik bir algoritmadan esinlenen evrimsel bir algoritma geliştirilmiştir. Algoritma, her iki kademede hangi tesislerin açılacağına, atamalara ve her tesisten çıkan rotalara karar verir. Yapılan deneyler ve elde edilen sonuçlar, bazı örnekler için en iyi çözümleri bulabilen ve en iyi bilinen çözümleri geliştirebilen bir algoritma yaratıldığını işaret eder.
Özet (Çeviri)
Rapid growth in freight distribution networks due to increasing demand created the necessity for effective and efficient methods for freight vehicle movements. Motivated by the effective distribution network design problems, a two-echelon location routing problem with hard time windows (2E-LRPTW) is studied. This problem combines two NP-Hard problems, including strategic and tactical decisions: the facility location problem (FLP) and the vehicle routing problem (VRP). In this study, the first echelon consists of city distribution centers (CDC) and satellites; the second echelon is constituted of interaction between satellites and customers. The network is connected through two types of vehicle fleets with different characteristics. Each type of vehicle leaves the corresponding facility during working hours and returns to it. Imposing capacity restrictions to both facilities and vehicles and adding hard time window constraints to customers, the problem complexity increases. Consequently, an evolutionary algorithm (EA) inspired by a genetic algorithm is proposed to solve large-size instances with good quality within a reasonable time. The EA decides which facilities to open, allocations, and resulting routes originated from each facility at both echelons. Computational experiments and results indicate the proposed EA capable of finding optimal solutions and improving the best-known solutions for some instances.