Verilen eğitimin aile sağlığı elemanlarının riskli gebe yönetimi hakkındaki bilgi ve tutumlarına etkisi
Effect of the education given on the knowledge and attitudes of the family health care providers on risky pregnancy manegement
  1. Tez No: 774350
  2. Yazar: RABİYE ÖZLEM ULUTABANCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN BALCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada; aile sağlığı elemanlarına verilen eğitimin aile sağlığı elemanlarının (ASE) riskli gebelik hakkındaki bilgi ve tutumlarına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yarı deneysel olan bu araştırmada, ön test – son test tek grup deneme modeli kullanıldı. Kayseri ilinin beş merkez ilçesinde (Kocasinan, Melikgazi, Talas, Hacılar ve İncesu) bulunan aile sağlığı merkezlerinde (ASM) Şubat –Temmuz 2018 tarihleri arasında yapıldı. Verilerin toplanmasında, ASE'lerin sosyodemografik özellikleri ve riskli gebelik hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını belirlemeye yönelik soruları içeren 33 soruluk anket formu kullanıldı. Araştırmaya dahil edilen ASE'lerin görev yaptıkları ASM'lerde hizmeti aksatmayacak şekilde eğitim grupları oluşturularak 6 farklı günde öğleden önce ve öğleden sonra gerçekleştirilen üçer saatlik eğitim seanslarında ön test uygulamasını takiben hizmet içi eğitim (HİE) verildi. HİE'den üç ay sonra katılımcılar görev yaptıkları ASM'de ziyaret edilerek son test uygulandı. 321 kişiye ait veriler değerlendirildi. Eğitim öncesi ve eğitim sonrası verilerin karşılaştırılmasında, kategorik veriler için Mc Nemar testi, kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of the education given to family health personnel on the knowledge and attıtudes of family health personnel about risky pregnancy. In this semi-experimental study, a pre-test-final Test single group trial model is used. The study was held on February –July 2018 at Family Health Centers (FHC) located in five central districts of Kayseri province (Kocasinan, Melikgazi, Talas, Hacılar, and Incesu). A 33-question questionnaire was used to collect the data, which included questions to determine the socio-demographic characteristics of FHCs and information, attitudes, and behaviors about risky pregnancy. Without disrupting service on FHCs' where family health personnel work; training groups were formed and performed before noon and in the afternoon on 6 different days in-service training (IST) was given following pre-testing in three-hour training sessions. Three months after IST, participants were visited at the FHCs, where they served, and the final test was performed. Three months after IST, participants were visited at the FHCs where they served, and the final test was performed. Data from 321 people were evaluated. MC Nemar test for categorical data was used to compare pre-and post-training data and p values