Flumethrin ile subakut toksisite oluşturulan ratlarda baicalinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of baicalin on flumethrin-induced subacute toxicity in rats
- Tez No: 774351
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada flumethrin ile subakut toksisite oluşturulan ratlarda, baicalinin lipid peroksidasyonuna, biyokimyasal parametrelere ve doku hasarına etkileri araştırıldı. Çalışmada Wistar Albino ırkı, 16-18 haftalık, 250-350 g ağırlığında 42 adet erkek rat her bir grupta 7 hayvan olacak şekilde 6 gruba ayrıldı. Birinci gruba (kontrol) mısır yağı ve diğer gruplara mısır yağı içinde tek doz madde 28 gün süreyle oral gavaj yoluyla verildi. Diğer gruplara sırasıyla 15 mg/kg c.a. flumethrin (grup 2), 15 mg/kg c.a. flumethrin + 50 mg/kg c.a. baicalin (grup 3), 15 mg/kg c.a. flumethrin + 100 mg/kg c.a. baicalin (grup 4), 50 mg/kg c.a. baicalin (grup 5) ve 100 mg/kg c.a. baicalin (grup 6) verildi. Deneme süresi sonunda anestezi altında kalbe punksiyon yapılarak serum biyokimyasal parametreleri belirlemek için kan örnekleri alınırken oksidatif stres parametrelerin ölçümü için karaciğer ve böbrek dokusu, histopatolojik değerlendirme için karaciğer, böbrek, kalp, testis, beyin, akciğer dokusu ötenazi yapılarak alındı.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of baicalin on lipid peroxidation, biochemical parameters and tissue damage were investigated flumethrin-induced subacute toxicity in rats. 42 male Wistar Albino rats, 16-18 weeks old, weighing 250-350 g, were divided into 6 groups with 7 animals in each group. First group (control) corn oil and the other groups were given a single dose of substances in corn oil by oral gavage for 28 days. Other groups received 15 mg/kg b.w. flumethrin (group 2), 15 mg/kg b.w. flumethrin + 50 mg/kg b.w. baicalin (group 3), 15 mg/kg b.w. flumethrin + 100 mg/kg b.w. baicalin (group 4), 50 mg/kg b.w. baicalin (group 5), 100 mg/kg b.w. baicalin (group 6). At the end of the experiment, blood samples by heart puncture under anesthesia for to determine biochemical parameters, liver and kidney tissue for measurement of oxidative stress parameters, liver, kidney, heart, testis, brain, lung tissue for histopathological evaluation were taken with euthanasia.