Kombine Lomber pleksus ve Siyatik sinir bloğu yapılan alt ekstremite cerrahilerinde blok kalitesinin değerlendirilmesinde Perfusion index (Pi), Near İnfrared Spectroscopy (NRSI), ve Noninvaziv total hemoglobin monitörizasyonu (SpHB) yöntemlerinin karşılaştırılması
Evaluation of block quality using Near Infrared Spectroscopy (NIRS), Perfusion index (Pi) and Noninvasive monitoring of total hemoglobin (SpHB) in lower extremity surgery for combine lumbar plexus and sciatic nerve block
  1. Tez No: 774369
  2. Yazar: SUAT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ATLAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Periferik sinir blokları rejyonel anestezi teknikleri içerisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Periferik sinir bloklarının başarısının belirlenmesinde objektif yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde bu objektif yöntemler üzerinde yapılan çalışmalar daha çok üst ekstremite üzerine yoğunlaşmıştır. Çalışmamızda kombine lomber pleksus ve siyatik sinir bloğu yapılan alt ekstremite cerrahisi hastalarında Near İnfrared Spectroscopy (NRSI), Perfusion index (Pi) ve Noninvaziv total hemoglobin monitörizasyonu (SpHB) kullanarak bloğun başarısını değerlendirmeyi amaçladık. Metot: Araştırma için, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu'nun 07.01.2019 tarih ve 2019-01/16 numaralı kararı ile onay alındı. Bu çalışmaya, alt ekstremite (diz ve aşağısı) operasyonu geçirecek, 18-65 yaş arası, ASA Skorlaması I- II olan 50 gönüllü Ortopedi ve Travmatoloji hastaları dahil edildi. Hastaların, blok işleminden 5 dakika önce, işlemden hemen sonra ve sonrasında beşer dakika arayla blok sonrası 25.dakikaya kadar ki sistolik ve diyastolik kan basıncı, kalp atım hızı (KAH) ve oksijen saturasyonu (SpO2) ile beraber NIRS cihazından elde edilen doku oksijen saturasyonu (rSO2) ile Pulse CO-Oximetre cihazında ölçülmüş olan PI ve SpHB değerleri kaydedildi. Bu değerler blok yapılan ekstremite ile blok yapılmayan ekstremite arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Elde edilen verilerden KAH ve SpO2 değerlerinde blok sonrası anlamlı bir değişim gözlenmemiştir(p>0,05). MAP değerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülmüş olmasına rağmen klinik olarak anlamsızdır (p=0,001; p0,05). Sonuç: Kombine lomber pleksus ve siyatik sinir bloğunun başarısını göstermede PI başarılı bir objektif parametre olarak kullanılabilir. rSO2 ve SpHB parametreleri blok başarısını göstermede başarısız bulundu. Bu parametreler için alt ekstremite odaklı daha ileri çalışmalar gerekmektedir. Anahtar Kelime: kombine lomber pleksus ve siyatik sinir bloğu, perfüzyon indeks,near infrared spectroscopy, NIRS, noninvaziv total hemoglobin monitörizasyonu
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Peripheral nerve blocks are widely used as a regional anesthtetic tehnique. Evaluation of success of peripheral nerve blockade are required objective parametres. Most recent studies have focused on upper extremity nerve blockades. In this study, we aimed to compare objective methods such as NIRS, PI and SpHB in evaluating the success and quality of the block in patients with lower extremity surgery who underwent combined lumbar plexus and sciatic nerve blockade. Methods: Ethical Approval was obtained with the decision of Harran University Faculty of Medicine Ethics Committee dated 07.01.2019 and numbered 2019-01/16. This study included 50 volunteer Orthopedics and Traumatology patients with ASA Scoring I-II who would undergo surgery for lower extremity (knee, ankle and foot), aged 18-65. The systolic and diastolic blood pressure, heart rate (HR) and oxygen saturation (SpO2) values of the patients up to the 25th minute after the block were recorded 5 minutes before, immediately after the procedure and five minutes apart. In addition, Regional Cerebral oxymetry (rSO2) obtained from NIRS device and PI and SpHB values measured in Pulse CO-Oximeter device were recorded at these intervals. These values were compared between the blocked limb and nonblocked limb. Findings: There was no significant difference in HR (p>0,05) and in SpO2 (p>0,05) with the block from the values followed. Tthere was a significant increase in MAP (P=0,001). While there was a significant difference between the limb that was blocked and the limb without block, PI (P=0,001), there were no significant differences in rSO2 (p>0,05) and in SpHB(p>0,05). Conclusions:We determined that PI is good indicator for successful lower extremity block. Further research is needed for evaluating lower extremity block success, particularly rSO2 and SpHB parametres. XII Keysword: combined lumbar plexus and sciatic nerve block, perfusion index, near infrared spectroscopy, NIRS, noninvasive total hemoglobin monitoring