Application of deep learning methods in human activity recognition
İnsan aktivitesi tanımada derin öğrenme yöntemlerinin uygulanması
  1. Tez No: 774386
  2. Yazar: KEMAL BAYSARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA BİRANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Geleneksel sensör tabanlı insan aktivitesinin tanınması (HAR), bir zaman serisi verisi sınıflandırma problemi olarak tanımlanmıştır ve özellik çıkarımı gerektirir. Mevcut HAR sistemleri, insan tarafından anlaşılabilir bilgiler üretebilen şeffaf, yorumlanabilir ve açıklanabilir yaklaşımlardan hala yoksundur. Bu tez, hem açıklanabilirliği hem de tanıma doğruluğunu geliştirmek için HAR problemini bir görüntü sınıflandırma problemi olarak tanımlayan, Sinyal Görüntülerinde İnsan Aktivitesi Tanıma (HARSI) adlı bir yaklaşım önermektedir. Önerilen HARSI yaklaşımı, görüntü verilerinin işlenmesinde evrişimli sinir ağlarının (CNN) güçlü yönlerinden yararlanmak için akıllı sensör verilerini bazı görsel görüntülere dönüştürür. Gerçek dünya veri seti üzerinde gerçekleştirilen deneysel sonuçlar, önerilen HARSI modeli ile geleneksel makine öğrenme modellerine kıyasla önemli bir gelişme kaydedildiğini göstermiştir. Sonuçlar ayrıca, yöntemimizin sınıflandırma doğruluğu açısından son teknoloji yöntemlerden daha iyi performans gösterdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional sensor-based human activity recognition (HAR) has been defined as a time-series data classification problem and requires feature extraction. The current HAR systems still lack transparent, interpretable, and explainable approaches that can generate human-understandable information. This thesis proposes an approach, called Human Activity Recognition on Signal Images (HARSI), which defines the HAR problem as an image classification problem to improve both explainability and recognition accuracy. The proposed HARSI approach transforms the smart sensor data into some visual images to take advantage of the strengths of convolutional neural networks (CNN) in handling image data. The experimental results carried out on a real-world dataset showed that a significant improvement was achieved by the proposed HARSI model compared to the traditional machine learning models. The results also showed that our method outperformed the state-of-the-art methods in terms of classification accuracy.