Evaluation of phosphorus as vivianite recovery
Fosforun vivianit olarak geri kazanımının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 774385
  2. Yazar: SEDA KARABACAKOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN BÜYÜKKAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fosfor tüm canlılar için çok önemli bir elementtir ve geri kazanımı tüm Dünya için hayati öneme sahip bir konudur. Mevcut uygulamaların verimlilik ve uygulanabilirlik açısından sınırlamaları vardır ve bu nedenle, daha ekonomik ve verimli fosfat geri kazanım tekniklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Demir, fosfat ve nispeten daha az sülfür konsantrasyonları mevcutsa, anaerobik koşullarda bir demir fosfat minerali olan vivianit oluşur. Vivianit, bazı endüstriyel tesislerde ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan değerli bir mineraldir. Bu nedenle atıksudan vivianit oluşumuna dayalı fosfor geri kazanımı, sadece fosforun sürdürülebilir kullanımına katkı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda potansiyel ekonomik fırsatlar da sağlayacaktır. Bu çalışmada fosforun vivianit olarak geri kazanım potansiyelinin belirlenmesi ve işletme koşullarının fosfor geri kazanımına etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle laboratuvar ölçekli yarı kesikli sürekli karıştırmalı kristalizatör (CSTR) kullanılmıştır. Çalışmanın devamında CSTR sisteminde elde edilen sonuçlara göre çalıştırılan akışkan yataklı kristalizatör (FB) kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda sentetik atıksu olarak sodyum hidrojen fosfat içeren çözelti ve demir kaynağı olarak demir klorür çözeltisi kullanılmıştır. CSTR çalışmalarında, pH, Fe:P oranı, Fe besleme hızı ve P konsantrasyonunun vivianit kristalizasyonuna etkileri araştırılmıştır. FB denemelerinde aşı malzeme, P konsantrasyonu ve geri devir oranının etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışmalar sonucunda, her iki reaktörde de vivianit oluşumu gözlemlenmiştir ve vivianit oluşumu SEM, XRD, SEM-EDS analizleri ile doğrulanmıştır. Vivianit kristalizasyonu ile %50-69'a varan P giderme verimleri elde edilmiştir. 50 mg/L'den daha az P konsantrasyonlarında çökelek oluşumu gözlenmediğinden, vivianit kristalizasyonunun yüksek P konsantrasyonuna sahip atıksular için daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Phosphorus is essential for all living things and its recovery is a vital issue for the world. Existing practices have limitations in terms of efficiency and applicability and more economical and efficient phosphate recovery techniques are needed. If iron and phosphate are present and relatively less sulphide concentrations are present, vivianite an iron phosphate mineral, is formed in anaerobic conditions. Vivianite is a valuable mineral used in some industrial facilities and agricultural activities. Therefore, recovery of phosphorus from wastewater based on vivianite formation not only contributes to the sustainable use of phosphorus, but also provides potential economic opportunities. In this study, it was aimed to determine the recovery potential of phosphorus as vivianite and to evaluate the effects of operational conditions on phosphorus recovery. For this purpose, lab-scale semi-batch completely mixed crystallizer reactor (CSTR) was first used. After then, a lab-scale fluidized bed reactor (FBR) was operated based on the results obtained from the CSTR. Sodium phosphate solution and iron chloride solution was used as a phosphorus containing synthetic wastewater and as an iron source, respectively. In CSTR studies, the effects of pH, Fe:P ratio, Fe feeding rate, and P concentration for vivianite crystallization were investigated. In FB studies, the effect of seed material, P concentration, and recycle ratio was examined. As a result of all experimental studies, vivianite formation was observed in both reactors and confirmed by SEM, XRD, SEMEDS analyzes. P removal efficiencies of up to 50-69% has been achieved by vivianite crystallization. No precipitation was observed when the phosphorus concentration fell below 50 mg/L. Therefore, it was determined that wastewater with a high phosphorus concentration is more suitable for vivianite crystallization.