Cumhuriyet Dönemi köy romanlarında bedenin görüngüsü (Fenomenolojisi)
The phenomenon of body in the Republican Period's village novels (Phenomenology)
  1. Tez No: 774415
  2. Yazar: CANSEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER ŞEN, DOÇ. DR. SAFİYE AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezde Cumhuriyet Dönemi Köy Romanlarında yer alan beden fenomenleri, farklı açılardan değerlendirilmeye çalışılmıştır. İncelenen romanlar sırasıyla Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Yaban, Talip Apaydın'ın Tütün Yorgunu, Refik Erduran'ın Yağmur Duası, Kemal Tahir'in Köyün Kamburu ve Sağırdere romanlarıdır. Özellikle bu romanların incelenmesinin nedeni beden fenomenlerinin diğer köy romanlarına kıyasla yoğun biçimde görülmesidir. Antik Çağ'dan başlayarak günümüze kadar bedenin tarihinde yer alan beden fenomenlerinden bahsedilmiş, adı geçen romanlardaki karakterlerin bedeni görünümleri Fenomenolojik yaklaşımla incelenmiştir. Bu kapsamda bedenin tarihi seyrine, bedenin değişen görünümlerine ve zihin-beden ilişkisine dair algılara yer verilmiştir. Tezin kuramı metin merkezli bir yaklaşım olduğu için incelemede yalnızca metindeki bağlam dikkate alınmış ve karakterlerin bedeni görünümleri yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Body Phenomena in the Village Novels of the Republican Period have been evaluated from different perspectives. The novels examined are Yakup Kadri Karaosmanoğlu's Yaban, Talip Apaydın's Tütün Yorgunu, Refik Erduran's Yağmur Duası, Kemal Tahir's Köyün Kamburu and Sağırdere. The reason for examining these novels in particular is that body phenomena are seen more intensely compared to other village novels. The body phenomena that have taken place in the history of the body from Antiquity to the present are mentioned, and the body appearances of the characters in the aforementioned novels are examined with a phenomenological approach. In this context, the historical course of the body, the changing appearances of the body and the perceptions of the mind-body relationship are included. Since the theory of the thesis is a text-centered approach, only the context in the text was taken into account and the body appearances of the characters were interpreted.