İntrakranial sakküler anevrizma olgularında rüptür riskinin fraktal analiz ile değerlendirilmesi
Evaluation of the rupture risk with fractal analysis in intracranial saccular aneurysm
- Tez No: 774414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR SOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada intrakranial anevrizma olgularında bilgisayarlı tomografi anjiografik görüntülemede kullanılan konvansiyonel morfolojik özellikler ve fraktal analiz bulgularının rüptür riski ile ilişkisi değerlendirmeyi amaçladık. Retrospektif olarak gerçekleştirilen çalışmamıza, etik kurul onamı alınmış ve hastanemizde intrakranial sakküler anevrizma tanısı alan ve uygun kriterleri sağlayan bilgisayarlı tomografi anjiografi görüntülemeleri bulunan 145 olgu dâhil edilmiştir. Görüntüler üzerinden konvansiyonel özellikleri değerlendirilmiştir. Daha sonra anevrizma segmentasyonu yapılmış ve elde edilen görüntülerden fraktal boyut değerleri hesaplanmıştır. İstatistiksel değerlendirme sonucunda morfolojik özelliklerden anevrizma lokalizasyonu, parent arter çapı, anevrizma boyun çapı, aspect ratio (en boy oranı) ve size ratio (boyut oranı) parametreleri ile anevrizma rüptür riski arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p0.05). Ancak yine de geniş olgu serilerinde ve 3 boyutlu dijital substraksiyon anjiografi kullanılarak yapılacak çalışmalar sonucunda fraktal analizin, anevrizmalarda irregülariteyi gösterme ve rüptür riskini öngörmede objektif bir parametre olarak katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the relationship between conventional morphological features and fractal analysis findings used in computed tomography angiographic imaging and rupture risk in intracranial aneurysm cases. An ethics committee approval was obtained for our retrospective study and 145 cases who were diagnosed with intracranial saccular aneurysm in our hospital and had computed tomography angiography imaging that met the appropriate criteria were included in our study. Conventional parameters were evaluated over the images. Then, aneurysm segmentation was performed and fractal dimension values were calculated from the obtained images. Among the morphological features, aneurysm localization, parent artery diameter, aneurysm neck diameter, aspect ratio and size ratio parameters showed statistically significant difference with aneurysm rupture risk (p0.05). However, we think that fractal 57 analysis will contribute as an objective parameter in showing the irregularity of aneurysms and predicting the risk of rupture as a result of studies using 3-dimensional digital subtraction angiography in large case series.