Enkesiti doğrusal değişen çubuğun boyuna titreşim analizi
Longitudinal vibration analysis of nanorods with variation in cross-sectional area
  1. Tez No: 774463
  2. Yazar: ÖZGE KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFA BOZKURT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Mathematics, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Nanoteknoloji ile bilimde ve endüstride devrimsel bir dönüşüm gerçekleşmiş ve gelişmiş özellikli yeni jenerasyon malzemeler bu sayede üretilebilmiştir. Elde edilen sonuçlar bu alanda yapılan bilimsel araştırmalara da devinim getirmiştir. Nano yapısal elemanların eğilme, burkulma ve titreşim problemleri halen literatürde en çok çalışılan alanlardan biri olmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, enkesiti değişken bir nano çubuğun boyuna titreşimi incelenmiştir. Kullanılan model, nano-ölçekli malzemelerin mekaniğinin analizinde kullanılan yerel olmayan elastisite teorisine bağlı olarak oluşturulmuştur. Problemi yöneten denkleme Adomian ayrıştırma yöntemi (ADM) uygulanarak çözüm algoritması oluşturulmuş, sonrasında da farklı sınır koşulları ile nanoçubuğa uygulanmıştır. Sonuçlar yerel olmayan frekansların, karşılık gelen yerel frekanslardan daha küçük olduğunu ve yerel olmayan teorinin etkisinin problemde önemli rolü olduğunu göstermiş, ADM ile değişken kesitli nanoçubukların titreşim problemlerinin başarıyla çözülebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
By the use of nanotechnology, a revolutionary transformation has taken place in science and industry, and new generation materials with advanced features have been produced in this way. The results obtained have also brought momentum to scientific researches in this field. Bending, buckling and vibration problems of nano-structural elements still continue to be one of the most studied areas in the literature. In this study, the longitudinal vibration of a variable cross-section nanorod İs investigated. The model used is based on the nonlocal elasticity theory used in the analysis of the mechanics of nanoscale materials. Solution algorithms created by applying the Adomian decomposition method (ADM) is applied to the equation governing the problem, and then applied to the nanorod with different boundary conditions. The results showed that non-local frequencies are smaller than the corresponding local frequencies and the effect of non-local theory plays an important role in the problem, showing that vibration problems of variable cross-section nanorods can be successfully solved via ADM.