Bebek bakımının baş şekli üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of baby care on head shape
  1. Tez No: 774504
  2. Yazar: MERVE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giriş: Bebekler, yatış pozisyou, tıbbi tedavi, hemşire bakımı, bebeğin konumlandırma nedeniyle kısıtlamaları ve mevcut kas tonusu anormallikleri sebebiyle normal olmayan kafa şekilleri geliştirir. Bebeklik döneminde sıklıkla görülen kafa şekilleri; brakisefali, dolikosefali, plajiosefali ve mezosefalidir (1). Tanıda öykü ve fizik muayene en önemli ölçüttür (2). Kafa şeklini belirlemek için kullanılan objektif bir ölçü olan kraniyal indeks (CI), kafanın genişliğinin (biparyatal mesafe) uzunluğuna (frontooksipital mesafe) oranının %100 ile çarpımıdır (1). Kafa şekillerinin oluşumunda anneye, intrauterin döneme ve postnatal döneme ait risk faktörleri vardır. Bu çalışmanın amacı baş şekil bozukluğu olan yenidoğanların taranması, erken tespitinin önemi ve takibinde seyrinin izlenmesi, rutin çocuk sağlığı izleminde baş şeklinin incelenmesi, özellikle risk faktörleri olan çocukların takip edilmesi ve gereken durumlarda erken dönemde rehberlik sağlamanın önemini vurgulamaktır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya Erciyes Üniversitesi Mustafa Eraslan ve Fevzi Mercan Çocuk Hastanesi Yenidoğan Servisleri ve Polikliniğinde takip edilen baş şekil bozukluğu olan veya olmayan, hidrosefalisi ve kraniyofasyal anomalisi olmayan 0-120 gün arasındaki 193 hasta dahil edildi. Hastaların takibi kesitsel ve prospektif olarak yapıldı. Hastalar 3 farklı yaş grubunda değerlendirildi. Her değerlendirmede kraniyal indeks (100xbiparyatal uzunluk/ frontooksipital uzunluk) ölçülerek baş şekilleri kayıt edildi. Tüm veriler uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirildi. Bulgular: İlk grup 0-7 (ort. 4,78) günlük, ikinci grup 8-30 (ort. 19,1) günlük vakalardan, üçüncü grup 31-120 (ort. 72,9) günlük vakalardan oluşmaktaydı. Grup 1 vakalarının değerlendirilmesinde anne yaşı (p:0,034) ile, grup 2 vakalarının değerlendirilmesinde uyku pozisyonu (p:0,04) ve mekanik ventilatöre bağlılık (p:0,009) ile baş şekilleri arasında anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Babies develop abnormal head shapes due to lying position, medical treatment, nursing care, limitations due to the baby's positioning, and existing muscle tone abnormalities. Head shapes frequently seen in infancy; brachycephaly, dolichocephaly, plagiocephaly and mesocephaly (1). History and physical examination are the most important criteria for diagnosis (2). Cranial index (CI), an objective measure used to determine head shape, is the ratio of the width of the head (biparietal distance) to its length (frontooccipital distance) multiplied by 100% (1). In the formation of head shapes, there are risk factors belonging to the mother, intrauterine period and postnatal period. The aim of this study is to emphasize the importance of screening newborns with head deformity, the importance of early detection and follow-up, examining the head shape in routine pediatric health follow-up, monitoring children with risk factors and providing early guidance when necessary. Material and Methods: A total of 193 patients aged 0-120 days, with or without head deformity, without hydrocephalus and craniofacial anomalies, followed in Erciyes University Mustafa Eraslan and Fevzi Mercan Children's Hospital Neonatal Services and Outpatient Clinic were included in this study. Follow-up of the patients was done crosssectionally and prospectively. The patients were evaluated in 3 different age groups. Head shapes were recorded by measuring the cranial index (100xbiparietal length/frontooccipital length) at each evaluation. All data were evaluated by appropriate statistical methods. Results: The first group consisted of cases of 0-7 (mean 4.78) days, the second group consisted of cases of 8-30 (mean 19.1) days, and the third group consisted of cases of 31- 120 (mean. 72.9) days. A significant correlation was found between maternal age (p:0.034) in the evaluation of group 1 cases, and sleeping position (p:0.04) and mechanical ventilator dependence (p:0.009) in the evaluation of group 2 cases.